צ'יוואווה

  להצעת מחיר על כלב למכירה (החל מ- 4,500 ש"ח) השאירו פרטים:

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  זהו ככל הנראה הגזע עם השם הכי משעשע ומתוק שיש: צ'יוואווה הינו כלב ננסי מהחמודים ביותר ולמעשה הוא גם הכלב הכי קטן, מבין גזעי הכלבים הזעירים. שמו המשונה ניתן לו בזכות ארץ המקור שלו, מקסיקו, שבה ישנה עיר ששמה צ'יוואווה.

  ההיקשרות של הכלבים הללו לבעליהם היא חזקה במיוחד והם לעתים עלולים להפוך אפילו לתלותיים. יש להם אהבה גדולה לליטופים והם בהחלט יודעים להחזיר אהבה ונחשבים לנאמנים ביותר.

  מאפיינים בולטים של כלבי צ'יוואווה

  • טמפרמנט: מקסים, חינני, חצוף  
  • גובה: 12-20 ס"מ
  • משקל: עד 3 ק"ג
  • תוחלת חיים: 14-16 שנים

  על אף היותו של הצ'יוואווה "כלב כיס" קטנטן, הוא חזק יחסית ואנרגטי ביותר. גובהו הממוצע של כלב מגזע זה יהיה כעשרים סנטימטר בלבד ומשקלו עד שלושה קילוגרם. ראשו של הכלב הוא עגלגל ואוזניו ועיניו הן גדולות מאוד ביחס ליתר הפרצוף. מאפיין זה הופך את פניהם של כלבי הצ'יוואווה למשעשעים במיוחד והם מככבים בהרבה "ממים" ברחבי הרשתות החברתיות.

  כלב צ'יוואווה

  ישנם שני סוגים עיקריים של כלבי צ'יוואווה – קצר שיער וגם צ'יוואווה ארוך שיער, כאשר אצל הסוג השני כדאי לטפח את הפרווה באופן קבוע, לסרקה ולנקות אותה תוך שימת דגש על מניעת קשרים. הפרווה של הכלבים הללו היא מבריקה ויפהפייה ויכולה להופיע במגוון צבעים, כמו שחור עם חום, לבן וחום ועוד. תוחלת החיים שלהם היא בין עשר לשמונה עשרה שנים, כאשר כמובן שלטיפול נכון ואוהב וכן לתזונה מתאימה יש תפקיד חשוב בשמירה על בריאותם של הכלבים הללו ולהארכת חייהם.

  ההיסטוריה של גזע הצ'יוואווה

  הגזע נוצר כאמור במקסיקו, שבה הם שימשו כבני הלוויה של הטולטקים ומאז ועד היום הם הכלבים האהובים ביותר ביבשת אמריקה כולה. גם בתעשיית הסרטים ניתן למצוא כלבי צ'יוואווה רבים, שהשתתפו בהפקות שונות, כשלרוב הודגש הפן המתפנק שלהם, כשצולמו כשהם נישאים בידי בעליהם בתוך תיקי יוקרה. בשנת 1904 הוכר הגזע באופן רשמי על ידי מועדון הכלבנים באמריקה.

  אופיים של כלבי צ'יוואווה 

  ישנו יתרון ברור לכלב מגזע הצ'יוואווה, בכל הקשור לגידולו בתוך הבית: זהו כלב קטן שלא גדל ומכאן שאין הרבה "הפתעות" בנוגע למראה של הכלב, שנולד פיצפון ונותר כזה לאורך כל חייו ואינו זקוק למגורים בבית רחב ידיים. הנאמנות המדהימה שלו לבעליו, הופכת אותו לקל ביותר לאילוף, מצד אחר, אך כאמור גם לתלותי באופן יוצא דופן, מה שעלול להפוך לאתגר אם לא מקנים לו את החינוך הנכון. הצ'יוואווה הוא כלב שמתאים לבית, ושם הוא ירגיש הכי טוב.

  חשוב "להשתמש" בנאמנות הזו בדרך הנכונה וללמד את הכלב כבר בגיל צעיר להיות חברותי: כלבים שלא עברו תהליך חיברות בזמן, עלולים להפוך לכלבים בוגרים שהם תוקפניים. אצל משפחות עם ילדים קטנים המעוניינות לאמץ צ'יוואווה נושא זה חשוב במיוחד. למרות האמור, אין צורך לחשוש מגידול צ'יוואווה בבית אלא פשוט לדאוג להסביר לו התנהגות נכונה מהי, ממש מהרגע שבו מביאים את הגור הביתה.

  דגשים לאילוף גורי צ'יוואווה

  אצל כל הכלבים כמעט, חמשת החודשים הראשונים לחיים הם בעלי משמעות אדירה בכל הנוגע למשמעת ואילוף – ואצל גורי הצ'יוואווה במיוחד. מוטב לאמץ את הכלב הגזעי אצל בית גידול צ'יוואווה שהוא בעל מוניטין חיובי, כזה שיעניק מידע מלא בנוגע למצבו הרפואי של הכלב החדש, זאת על מנת שתדעו לטפל נכון בכלבכם מייד עם הצטרפותו למשפחה. תהליך מיידי של סוציאליזציה ואילוף, מייד עם האימוץ, יועיל מאוד להתפתחותו של הכלב ולגידול נוח הרבה יותר שלו, כאשר הוא יגדל. כדאי לדבוק בדרך חיובית לאילוף על ידי מתן "פרסים" וחטיפים, שיחזקו חזרה על מעשה טוב ויאפשרו לכם ללוות את כלבכם בדרך הנכונה לפיתוח אופי חביב והשמעות לכללים.

  אתגרים ובעיות בריאותיות

  כלבי צ'יוואווה מתעייפים בקלות רבה מטיולים ארוכים ולכן עדיף שלא להעמיס עליהם יותר מדי. בהחלט מספיקים להם "סיבובים" קצרים קרוב לבית והם יעדיפו פינוקים ביתיים וכרבולים עם בעליהם האהובים. הפעילות הגופנית שהם יכולים לבצע בין כותלי הבית מספיקה – אפשר ואף רצוי לקנות להם צעצועים, שימלאו את יומם ויהוו עבורם אתגר פיזי. תשומת לב יתרה יש לתת לעניין הגודל שלהם, לכן אם ישנם פעוטות בסביבה מוטב להסביר להם שלא יפגעו בכלבלב הקטן ויזכרו שהוא איננו צעצוע, למרות שהוא בהחלט נראה כזה.

  בהיבט הבריאותי, מבנה הגוף של כלבי צ'יוואווה גורם להם להיות מועדים לפורענות בכל הקשור לפגיעות בראש, בעיקר בשל מבנה גולגולת שהוא רך. העיניים של הכלב הזה הן גדולות ובולטות, מה שעלול לייצר התמודדות חוזרת ונשנית עם דלקות עיניים – הניקוי שלהן הוא חשוב ביותר למניעת התופעה. גם בעיות כבד ושיניים נפוצות יחסית בגזע הזה וכן בעיות נשימה, לכן כדאי לבצע מעקב אצל וטרינר בכל פעם שנדמה שהכלב לא מרגיש טוב, או שיש לו ריח מוזר מהפה.

  טיפים לגידול

  חשוב לזכור כי המאפיינים הפיזיים של כלבי צ'יוואווה ובמיוחד הגודל יוצא הדופן של אוזניהם ועיניהם, ידרוש מהמגדלים לנקות אותן בצורה נכונה ובעיקר לדאוג לייבוש האזור לאחר המקלחת. באופן כללי יש לשמור עליהם מפני פגיעה פיזית, גם בזמן הטיולים וגם בתוך הבית – במיוחד למנוע נפילות, אפילו מהספה, על מנת לוודא שלא ייגרם נזק לעצמות הזעירות שלהם. הקפדה על תזונה נכונה ומתן אוכל איכותי המותאם לצרכיהם, יועיל לכלבי הצ'יוואווה ויסייע למניעה או לפחות לדחייה של בעיות בריאותיות האופייניות לגזע. 

  ההשגחה בזמן הטיולים מחוץ לבית צריכה להיות קפדנית – במיוחד בעונה הקרה, שבה מוטב להלביש את הכלב בבגד חם. אם ניתן, מומלץ לאפשר לכמה אנשים שונים לצאת עם הצ'יוואווה לטיולים מדי פעם ולא רק לאדם המרכזי שהם קשורים אליו: פעילות כזאת יכולה לפתח את היכולת שלהם לסמוך על בני אדם ולעזור להם להיות פחות תוקפניים. זהו גזע אינטיליגנטי שניתן לאלף בקלות ואפשר, ללא ספק, לגדל אותו להיות כלב שיודע כמה וכמה "טריקים" נחמדים, להנאת בני המשפחה ולחיזוק הביטחון העצמי שלו עצמו.

  צוות כלב נבון

  אודות כותב המאמר

  התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום של כלבים למכירה, כדי שכל מי שמחפש כלב למכירה יוכל למצוא את הגזע המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

  סוגי כלבים שיכולים לעניין אותך: