בירדד קולי

בירדד קולי הוא כלב משפחה עדין שאוהב אנשים, והוא מסתדר היטב עם כלבים וחתולים אחרים. הסביבה הטובה ביותר לגזע כלבים זה תהיה באזור כפרי כדי שיוכל לבלות את זמנו בריצה בחוץ. גזע זה צריך להתרגל לבעלי חיים וילדים אחרים במשפחה כבר מגיל צעיר מאוד.

בירדד קולי הוא גזע וותיק שקיים מאות שנים. מקור הגזע בסקוטלנד והשם, בירדד קולי, ניתן לכלב הזה בגלל הפרווה הארוכה שנראית כמו זקן. גזע זהנראה לראשונה בשנות ה -1800, שם הוצג בתערוכות כלבים. לכלב זה יש אוזניים מחודדות ועיניים נפולות המעניקות לו מראה מקסים.

YouTube video

זהו כלב בגודל בינוני, שמשקלו נע בין 18 ל – 30 קילוגרמים וגובהו 45 עד 58 סנטימטרים בכתפיים. יש לו פרווה כפולה, עם פרווה חיצונית מחוספסת. ישנם שני סוגים של בירדד קולי, מחוספס וחלק. לגזע המחוספס יש פרווה ארוכה יותר עם שיער מעט יותר גס, בעוד לגזע החלק יש שיער קצר הדומה לזה של בורדר קולי. אף גזע לא משיר הרבה, אם כי הברשה מדי כמה ימים תעזור לשמור על הפרווה תחת שליטה.

אופי

YouTube video

בירדד קולי הוא כלב נהדר לאנשים בוגרים אך פחות לילדים כי רמת האנרגיה שלו מקשה על השליטה לפעמים. הוא ישחק איתם כל היום אם תינתן לו הזדמנות אבל זה יכול להיות מעיק לאחר זמן מה. גזע זה אוהב לרוץ למרחקים ארוכים ואוהב לשחק עם בעליו. זהו כלב קל לאילוף עשיית צרכים והאכלה.

לבירדד קולי יש פרווה יפה שלא נושרת בכמות יוצאת דופן אשר זקוקה להברשה כל כמה ימים. הוא גם צריך לצאת החוצה לטיול או לרוץ מדי פעם בכדי שהוא יכול לשרוף את כל האנרגיה שיש בו. הבירדד קולי יחיה חיים ארוכים אם יינתן לו טיפול וטיפול נכונים.

בירדד קולי, הידוע גם בשם בירדי, הוא כלב רועים בעל נשמה וותיקה. אבותיו שימשו במשך מאות שנים לרעיית צאן בסקוטלנד ובצפון אנגליה, אם כי מאז קיבל גזע זה פרסונה שונה. בירדיס הם כלבים אינטליגנטיים וידידותיים שעושים חיות מחמד משפחתיות נהדרות.

התעמלות

כלבי בירדד קולי יכולים לחיות בדירה כל עוד הם מתעמלים הרבה מדי יום. הם פעילים מאוד בבית ויסתדרו הכי טוב עם חצר שבה הם יכולים לרוץ ולשחק. כלבי בירדי יכולים לחיות בחוץ אבל הם מעדיפים להיות בפנים עם המשפחה שלהם.

לכלבי בירדד קולי עשויות להיות עיניים כחולות, חומות או ענבריות עם גוונים משתנים של כל צבע. האוזניים ארוכות ונופלות בצד הפנים ליד הלחיים. גופם של הבירדד קולי הוא באורך בינוני עם צוואר עבה ושרירי וחזה עמוקים. 

YouTube video

אילוף

סוציאליזציה מוקדמת חשובה לכלבים אלה מכיוון שהם יכולים להיות ביישנים אם לא נחשפים לעולם החיצוני בגיל צעיר. עם הכשרה מתאימה, פעילות גופנית וזוגיות, כלבי בירדד קולי יכולים להיות כלבי משפחה מעולים.

הבירדד קולי זקוק לפעילות גופנית של בין 30 ל -60 דקות בכל יום, רצוי בצורה של ריצה או טיול. אם לא יתאמן מספיק, הוא יהפוך לחסר מנוחה והרסני בתוך הבית. כלבי בירדי הם אצנים מהירים מאוד למרות שהם לא נראים ככה במבט ראשון. הם זקוקים לשטח פתוח גדול כדי לרוץ, אך ניתן גם ללכת או לרוץ איתם ברצועה. בגלל אינסטינקט העדר שלהם, בירדיס ינסו לפעמים לרעות ילדים כשהם משחקים בחוץ.

הבירדד קולי די קל לאילוף. יש לו זיכרון מעורר השראה והוא מגיב היטב לטכניקות חיזוק חיוביות כגון פינוקים ושבחים. האימון צריך להתחיל מוקדם כדי להימנע מהתנהגויות לא רצויות כגון נשיכה. סוציאליזציה צריכה גם להתחיל מוקדם כדי לסייע במניעת ביישנות או תוקפנות כלפי זרים.

כלבי בירדד קולי הם כלבים פעילים וחכמים שאינם מומלצים למגורים בדירה אלא אם יש להם גישה לחצר. הם חיות מחמד משפחתיות נהדרות אך עשויים לנסות לרדוף אחר ילדים כשהם בחוץ, ולכן עדיף להיות זהירים עם ילדים קטנים.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: