רועה בלגי

רועה בלגי (מלינואה) הוא גזע חכם, מלא בביטחון עצמי אשר ידוע ככלב עבודה נהדר. יש לגזע הזה חיבור מדהים עם הבעלים שלו, והוא אחד הגזעים המבוקשים ביותר לצרכי עבודה ואילוף. כמו כן הרועה הבלגי הוא כלב שמשתמשים בו לא מעט בצבא לצורך פעולות מבצעיות.

זהו כלב חזק ושרירי בעל תזוזה אלגנטית ולא כבדה. הרועה הבלגי יכול לרוץ במהירות למרחקים מרובים, כאשר הוא מבצע זאת בצורה מרשימה ובקלות יתר.

הצבע של הרועה הבלגי לרוב יהיה חום, כאשר הראש כהה יותר משאר הגוף. ישנם גוונים שונים של צבעים לפרווה שלו, כולם בספקטרום של: חום, אפור ושחור. זהו כלב בעל ראש מרשים, אוזניים עומדות ואף ארוך.

אם יצא לכם לראות רועה בלגי מבצע תרגילים באילוף, אז אתם יכולים להבין ממקור ראשון עד כמה הכלב הזה חכם, ובעל יכולות למידה מופלאות.

הבעיה עם הגזע הזה יכולה להיות כאשר הכלב לא מופעל מספיק ונזנח על ידי הבעלים שלו. חשוב להקפיד להפעיל המון את הרועה הבלגי, בתרגילים, ריצות ומשחקים.

מאפיינים בולטים

טמפרמנטבטוח, חכם, חרוץ
גובה כתפיים55-66 ס"מ
משקל18-36 ק"ג
תוחלת חיים14-16 שנים

תזונה

הרועה הבלגי צריך להסתדר מצוין עם מזון כלבים איכותי המכיל את כל הערכים התזונתיים שהכלב צריך. כמו כן צריך לתת לרועה הבלגי שלכם אוכל מותאם לגילו (גור, בוגר או מבוגר).

חלק מכלבי רועה בלגי יכולים לסבול מעודף משקל כאשר התזונה שלהם אינה מאוזנת. לכן הקפידו על הכמויות שהכלב שלכם אוכל, והימנעו מלתת לו שאריות מהאוכל שלכם. במידה ואינכם רגועים לגבי המשקל של הכלב שלכם, התייעצו עם הוטרינר לגבי הנושא.

ממתקי כלבים יכולים להיות כלי עזר מצוין כאשר מאמנים את הרועה הבלגי, אבל חשוב להקפיד לא לתת לו כמויות גדולות מדי, משום שגם זה יכול להוביל לעודף משקל של הכלב.

טיפוח

הפרווה הקצרה וחסינת המים של הרועה הבלגי, היא יחסית קלה לטיפוח. הברשה של הפרווה בכל שבוע או שבועיים אמורה להספיק, כדי שהכלב יראה במיטבו וכדי לעודד צמיחה בריאה של שיער חדש. כמו כן ההברשה מפזרת באופן שווה את השומן על העור של הכלב, ועוזרת לשמור עליו בריא.

רועה בלגי משיר שיער פעמיים בשנה, בתקופה זו רצוי להבריש את הפרווה לעתים תכופות יותר (פעם ביום) כדי להוריד את רוב השיער שנושר.

כמו כל גזעי הכלבים, חשוב להקפיד על גזיזת ציפורניים באופן קבוע, כדי למנוע כאבים ובעיות בהליכה ובריצה של הכלב.

התעמלות

YouTube video

כגזע אינטליגנטי, אתלטי, חזק ומסור הרועה הבלגי זקוק לכמויות גבוהות של פעילות יחד עם הבעלים שלו. זה לא סוג כלב שאפשר פשוט להשאיר בחצר הבית ולטייל איתו פעמיים ביום ובכך לסכם את היום. הרועה הבלגי הוא כלב שדורש פעילות מרובה של משחק, אימון או עבודה בכל יום.

הרועה הבלגי הוא כלב ליווי מעולה לטיולים בטבע, ריצות, נסיעה באופניים ועוד. הם אוהבים מאוד לעשות כמה שיותר פעילויות עם הבעלים שלהם.

אילוף

YouTube video

יש לרועה הבלגי דחף ציד חזק, זה אומר שהם מאוד נמשכים למרדף אחרי אובייקטים זזים. זה יכול להוביל לכך שהכלב רודף אחרי ילדים רצים, כלי רכב נוסעים וחיות אחרות שהוא רואה באזור. לכן חשוב לאמן את הכלב כיצד להתנהג כראוי ומה מותר לו לעשות ומה אסור.

חשוב לבצע חשיפה מוקדמת לאנשים ולכלבים אחרים כאשר מדובר ברועה בלגי. וכמובן חשוב ללמד את הכלב כבר מגיל צעיר לציית להוראות. ככל שתעשו זאת בגיל צעיר יותר, כך יהיה יותר קל לדאוג שהכלב יגדל להיות כלב בוגר ומחונך כראוי.

עבודה

YouTube video

רועה בלגי הוא כלב מעולה לצרכי עבודה. הוא יכול לשמש ככלב תקיפה נהדר כאשר מאמנים אותו כראוי. כמו כן זהו כלב פופולרי במיוחד לשימוש בצבא לצרכי גישוש ותקיפה. גזע הרועה הבלגי הוא גם כלב שמירה מצוין ויכול להגן על בני משפחתו מפורצי ומסיגי גבול.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: