רועה קווקזי

רועה קווקזי הוא גזע שמירה גדול ורציני, עם אופי אמיץ, ללא פחד, וביטחון עצמי שופע. הוא יכול להיות מאיים למדי כאשר הוא מרגיש שישנה סכנה. אבל במקביל הוא גם רגיש, מסור ואוהב לבני המשפחה שלו ולחיות אחרות בקרב המשפחה.

במשך שנים השתמשו בכלבי רועה קווקזי לצורך שמירה על הבית מפני מסיגי גבול, שמירה על חיות משק מפני טורפים גדולים וקטנים, ולעוד מגוון עבודות נוספות. בימינו רועה קווקזי משמש לרוב כבן לוויה או בתור כלב שמירה.

ישנו מגוון של תת גזעים של הרועה הקווקזי, לרוב זה תלוי במקור הגיאוגרפי. במשך שנים רבות ישנם 2 תתי גזעים עיקריים: כלב הרים קווקזי שהוא בעל פרווה ארוכה ויש לו גוף גדול יותר מאשר לתת הגזע השני, שהוא בעל פרווה קצרה יותר וגוף במשקל נמוך יותר. ישנם שמות נוספים לגזע כמו: אובצ'רקה, כלב צאן קווקזי, כלב רועים ועוד.

מאפיינים בולטים של רועה קווקזי

טמפרמנטאמיץ, נועז, אדיב
גובה כתפיים58-76 ס"מ
משקל45-77 ק"ג
תוחלת חיים10-12 שנים
YouTube video

התעמלות

רועה קווקזי מתאים בעיקר לבתים עם חצר גדולה, ולמשפחות שמסוגלות לטייל איתו טיולים ארוכים בכל יום. בשביל הבטיחות, חשוב לשמור עליהם בשליטה בזמן הפעילות, במקומות מגודר או בעזרת רצועה, משום שזהו גזע אינטליגנטי ועצמאי.

למרות שהרועה הקווקזי נחשב לגזע רגוע עם אנרגיות נמוכות, הוא בעל סיבולת גבוה להליכות וטיולים. כדי שהכלב יהיה רגוע ולא יפתח התנהגויות לא רצויות, חשוב לטייל איתו טיולים ארוכים בכל יום. 

אילוף

הרועה הקווקזי זהו גזע עצמאי ואינטליגנטי במיוחד, ולכן הוא יכול להיות קשה יחסית לאילוף וחינוך, אבל זו לא משימה בלתי אפשרית. למרות שהם מחוץ לבית הם פעילים מאוד, כאשר הם נמצאים בתוך הבית, לרוב הם יהיו רגועים למדי.

בעלים של רועה קווקזי צריכים לקחת בחשבון שזהו גזע שמאוד שומר ומגן על הבית והמשפחה. לכן הוא יכול להקשות כאשר מגיעים אורחים אליכם הביתה.

שמירה

YouTube video

רועה קווקזי הוא כלב שמירה מדהים והוא מגן בחירוף נפש על הטריטוריה והמשפחה שלו. זהו כלב המתאים במיוחד לשמירה על עדר צאן. היתרון המרכזי של הרועה הקווקזי זה שהוא לא תוקפני בכלל לעדר, הוא רואה את הכבשים וחיות המשק כמשפחה שלו (בנוסף למשפחה האנושית שלו) והוא תוקפני מאוד לכל אדם זר המתקרב לסביבתו.

זהו כלב עצמאי במיוחד, שאינו צריך את השגחה ואילוף של הבעלים שלו כדי שידע כיצד לשמור על הבית והמשפחה. במשך שנים רבות גזע זה התמחה בהגנה על עדרים מפני גנבים וחיות טרף, וזו מומחיות שהוא נולד איתה. הוא לא מפחד להתמודד עם אף אויב, זהו כלב אמיץ, חזק וחכם. מה שעושה אותו למגן האולטימטיבי.

תזונה

אתם תרצו לספק לרועה הקווקזי שלכם אוכל עם תרכובת תזונתית אשר מתאימה לצרכי העיכול הייחודיים של הכלב בהתאם לשלבי חייו. אתם צריכים להמשיך לתת את אותו אוכל שבית הגידול המליץ לכם עליו עד לפחות גיל 6 חודשים (אלא אם יש סיבה מהותית לבצע שינוי).

כאשר אתם מחפשים אוכל לכלב, ישנן חברות מזון שמציעות אוכל מותאם לפי גודל הכלב, לכלבים קטנים, בינוניים, גדולים וגדולים מאוד. רועה קווקזי הוא גזע גדול מאוד, ולכן הוא צריך אוכל מתאים לגודלו המיוחד.

מומלץ להתייעץ עם בית הגידול ועם הוטרינר שלכם לגבי הסוג וכמות האוכל שאתם נותנים לכלב שלכם. כמו כן חשוב שיהיה לרועה הקווקזי כל הזמן גישה למים נקיים.

טיפוח

לרועה הקווקזי יש מגוון סוגים של פרוות, החל מפרווה ארוכה מאוד ועד לפרווה קצרה. כלבים בעלי פרווה ארוכה דורשים הברשה בכל יום. זמן ההברשה של הפרווה יכול להיות זמן איכות מצוין של הכלב ביחד עם הבעלים שלו. 

כמו כן הציפורניים שלהם מתארכות בקצת מהיר יחסית, לכן חשוב להקפיד לגזוז אותם בזמן, לפני שהן נהיות ארוכות מדי ויכולות לגרום לכלב לכאבים והקשות על ההליכה והריצה שלו.

חשוב לבדוק באופן קבוע את האוזניים שלהם, לראות שלא הצטברו שם שעווה ולכלוך, משום שזה יכול להוביל לזיהום. כמו כן צריך לצחצח את השיניים של הרועה הקווקזי אחת לכמה ימים כדי לשמור עליהן בריאות ונקיות.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: