צ'יוואווה

זהו ככל הנראה הגזע עם השם הכי משעשע ומתוק שיש: צ'יוואווה הינו כלב ננסי מהחמודים ביותר ולמעשה הוא גם הכלב הכי קטן, מבין גזעי הכלבים הזעירים. שמו המשונה ניתן לו בזכות ארץ המקור שלו, מקסיקו, שבה ישנה עיר ששמה צ'יוואווה.

אנשים אשר מחפשים כלב צ'יוואווה יודעים שמדובר על כלב מיוחד עם קסם ייחודי. ההיקשרות של הכלבים הללו לבעליהם היא חזקה במיוחד והם לעתים עלולים להפוך אפילו לתלותיים. יש להם אהבה גדולה לליטופים והם בהחלט יודעים להחזיר אהבה ונחשבים לנאמנים ביותר.

מאפיינים של כלב צ'יוואווה

  • טמפרמנט: מקסים, חינני, חצוף  
  • גובה: 12-20 ס"מ
  • משקל: עד 3 ק"ג
  • תוחלת חיים: 14-16 שנים

על אף היותו של הצ'יוואווה "כלב כיס" קטנטן, הוא חזק יחסית ואנרגטי ביותר. גובהו הממוצע של כלב מגזע זה יהיה כעשרים סנטימטר בלבד ומשקלו עד שלושה קילוגרם. ראשו של הכלב הוא עגלגל ואוזניו ועיניו הן גדולות מאוד ביחס ליתר הפרצוף. מאפיין זה הופך את פניהם של כלבי הצ'יוואווה למשעשעים במיוחד והם מככבים בהרבה "ממים" ברחבי הרשתות החברתיות.

כלב צ'יוואווה

מבחינת אורך הפרווה, ישנם שני סוגי צ'יוואווה – צ'יוואווה קצר שיער וצ'יוואווה ארוך שיער, כאשר אצל הסוג השני כדאי לטפח את הפרווה באופן קבוע, לסרקה ולנקות אותה תוך שימת דגש על מניעת קשרים. הפרווה של הכלבים הללו היא מבריקה ויפהפייה ויכולה להופיע במגוון צבעים, כמו שחור עם חום, לבן וחום ועוד.

תוחלת החיים שלהם היא בין עשר לשמונה עשרה שנים, כאשר כמובן שלטיפול נכון ואוהב וכן לתזונה מתאימה יש תפקיד חשוב בשמירה על בריאותם של הכלבים הללו ולהארכת חייהם.

סוגי כלב צ'יוואווה שאפשר למצוא בארץ

למרות שצ'יוואווה נחשבים לכלבים קטנים מאוד, הם מגיעים במגוון גדלים. יש כאלה שמשקלם מתחת ל-1.5 קילו, בעוד שאחרים יכולים לשקול עד 4 קילו. ולמרות שרוב האנשים חושבים שלכל כלבי הצ'יוואווה יש את אותם אישיות ואופי, זה לא תמיד המצב. סוגי צ'יוואווה משתנים בגודל, בצבע ובמאפיינים פיזיים אחרים.

צ'יוואווה ארוך שיער

צ'יוואווה ארוך שיער

כלבי צ'יוואווה ארוך שיער הם בדרך כלל גדולים יותר מעמיתיהם בעלי הפרווה הקצרה עם משקל איפשהו בין 2 ל- 4 קילו. יש להם שיער ארוך יותר סביב האוזניים שיכול להיתלות למטה כדי ליצור מה שנראה כמו פאות קטנות בצד הפנים. הפרווה שמתחת לצוואר עבה יותר כך שזה נראה כאילו יש להם רעמה זורמת במורד הגב. זנבותיהם מכוסים גם בפרוות עבות שלעתים צומחות קדימה על הגב.

פרוות ארוכות דורשות יותר טיפוח מאשר הפרווה הקצרה. הפרווה שלהם לא כל כך רכה או חלקה, והיא נוטה לצמוח ישר החוצה במקום להישען על הגוף כמו זו של פרווה חלקה. זה עשוי להיראות שלסוג זה של צ'יוואווה יש "כנפיים" על הגב, כי השיער גדל כל כך ארוך. ניתן לייחס זאת לתכונה ייחודית נוספת שהיא האוזניים שלהם. לצ'יוואווה ארוכות פרווה יש אוזניים גדולות ועגולות המוצבות גבוה על ראשן, מה שמוסיף למראה הייחודי שלהן.

צ'יוואווה קצר שיער

צ'יוואווה קצר שיער

זהו הסוג הנפוץ ביותר של צ'יוואווה אשר שיער קצר מכסה את כל גופו למעט מסביב לצווארו, שם יש חלק עם שיער מעט ארוך יותר. יש להם גם שיער ארוך יותר בקצה הזנב ובקצות האוזניים. הפרוות שלהם יכולות להגיע בצבעים שונים, כולל לבן, אדום, חום, כחול, שחור ושילובים שלהם.

צ'יוואווה ראש תפוח

צ'יוואווה ראש תפוח

לצ'יוואווה ראש תפוח יש ראש עגול עם עיניים גדולות ורחבות. זה גזע שידוע גם בגולגולת הייחודית שלו בצורת תפוח שמשם מגיע השם שלו. שאר הגוף כמעט זהה לזה של זן קצר השיער, אלא שלעיתים יכולה להיות פרווה ארוכה יותר על זנבו ועל קצות האוזניים. כלבי צ'יוואווה ראש תפוח הם בין כמה מהסוגים הפופולריים יותר של צ'יוואווה מכיוון שהם נראים כל כך ייחודיים עם הראש הגדול והעיניים הבהירות והקשובות שלהם.

כלבי צ'יוואווה ראש תפוח יכולים להיות עם פרווה ארוכה או פרווה קצרה, אבל רוב האנשים מעדיפים אותם עם פרוות באורך בינוני, אשר דורשות טיפוח רב יותר מאשר זנים בעלי שיער ארוך או קצר, מכיוון שהם נוטים להתלכלך בקלות אם לא מברישים אותם באופן קבוע.

צ'יוואווה ראש אגס

צ'יוואווה ראש אגס

לחלק מכלבי הצ'יוואווה יש ראש בצורת אגס. למרות שהם עשויים להיראות קצת שונה מצ'יוואווה בעלי ראש תפוח, הם לא נחשבים לגזע שונה. הם רק וריאציות של אותו סוג ולכן ניתן למצוא את שני הגזעים בשני אורכי פרווה שונים או בשני צבעים. גזע ראש האגס מגיע גם עם שיער ארוך או קצר.

מיני צ'יוואווה – צ'יוואווה ננסי

צ'יוואווה מיני

יש אנשים שקוראים להם צ'יוואווה ננסי או מיני צ'יוואווה קטן. הם ידועים גם בתור כלבי כיס מכיוון שהם כל כך קטנים שאתה יכול ממש להכניס אותם לארנק. הם נחשבים לזנים הקטנים ביותר של צ'יוואווה, מה שהופך אותם לפופולריים מאוד בקרב אנשים מסוימים. 

מיני צ'יוואווה אולי נראים כאילו יש להם אישיות עדינה, אבל זה לא תמיד המצב. במיוחד אם הם נחשפים ליותר מדי רעש או פעילות ולא מתרועעים כראוי כשהם צעירים. הם בעלי מתח גבוה, מה שמקשה מאוד לאמן אותם מכיוון שהם כל כך רגישים, אבל ניתן לשפר את האישיות שלהם עם הרבה סבלנות ועקביות.

הגזעים הקטנים ביותר של צ'יוואווה מגיעים רק לעתים רחוקות לגובה של מעל 15 ס"מ בבגרות בעוד שהגדולים ביותר יכולים להגיע עד 30 ס"מ. הם מגיעים במגוון צבעים כולל שחור, לבן, שזוף/אדום, כחול, חום, שוקולד ושילובים של הצבעים. 

טיפול בצ'יוואווה

כל סוגי הצ'יוואווה דורשים בערך אותה כמות של טיפול לפרווה ולבריאות הכללית שלהם. חשוב להבריש אותם לפחות פעם בשבוע אלא אם יצא לך במקרה כזה עם שיער קצר שרק צריך טיפוח כל כמה חודשים. אתה גם צריך לרחוץ את הצ'יוואווה שלך באופן קבוע, אלא אם כן הם נוטים לסבול מבעיות עור שעלולות להחמיר אם אתה רוחץ אותם יותר מדי.

כלבי צ'יוואווה רגישים גם לטמפרטורות קיצוניות, לכן חשוב שתשמור את הכלב שלך בבית או בחוץ בקיץ. הם רגישים מאוד למכת חום, אז זה משהו שצריך לשים לב אליו במיוחד אם הם מכוסים במעילי פרווה עבים. אם אתם מתכננים לשמור אותם בחוץ במשך חלק גדול מהזמן, וודאו שמקום המחסה שלהם מאוורר היטב ומציע הרבה צל, שכן פרווה ארוכה הופכת אותם אפילו ליותר רגישים להתחממות יתר בתקופות השיא של הקיץ.

ישנם סוגים רבים ושונים של צ'יוואווה, ולכל אחד יש את האישיות והמראה שלו. יש אנשים שמעדיפים את הזנים ארוכי השיער, בעוד שאחרים אוהבים את השיער הקצר. יש גם כמובן את הצ'יוואווה ראש תפוח, צ'יוואווה מיני ועוד. לא משנה באיזה סוג תבחרו, הקפידו ליצור קשרים חברתיים עם הכלב שלכם מגיל צעיר כדי שיוכל להתרגל להיות בקרבת אנשים ובעלי חיים אחרים.

ההיסטוריה של גזע הצ'יוואווה

הגזע נוצר כאמור במקסיקו, שבה הם שימשו כבני הלוויה של הטולטקים ומאז ועד היום הם הכלבים האהובים ביותר ביבשת אמריקה כולה. גם בתעשיית הסרטים ניתן למצוא כלבי צ'יוואווה רבים, שהשתתפו בהפקות שונות, כשלרוב הודגש הפן המתפנק שלהם, כשצולמו כשהם נישאים בידי בעליהם בתוך תיקי יוקרה. בשנת 1904 הוכר הגזע באופן רשמי על ידי מועדון הכלבנים באמריקה.

אופיים של כלבי צ'יוואווה 

ישנו יתרון ברור לכלב מגזע הצ'יוואווה, בכל הקשור לגידולו בתוך הבית: זהו כלב קטן שלא גדל ומכאן שאין הרבה "הפתעות" בנוגע למראה של הכלב, שנולד פיצפון ונותר כזה לאורך כל חייו ואינו זקוק למגורים בבית רחב ידיים.

הנאמנות המדהימה שלו לבעליו, הופכת אותו לקל ביותר לאילוף, ולא במקרה הרבה אנשים מחפשים לאמץ כלבי צ'יוואווה. מצד אחר, כלב הצ'יוואווה גם יכול להיות תלותי באופן יוצא דופן, מה שעלול להפוך לאתגר לא קטן אם לא מקנים לו את החינוך הנכון. הצ'יוואווה הוא גזע כלבי בית ושם הוא ירגיש הכי טוב.

חשוב "להשתמש" בנאמנות הזו בדרך הנכונה וללמד את הכלב כבר בגיל צעיר להיות חברותי: כלבים שלא עברו תהליך חיברות בזמן, עלולים להפוך לכלבים בוגרים שהם תוקפניים. אצל משפחות עם ילדים קטנים המעוניינות לאמץ צ'יוואווה נושא זה חשוב במיוחד. למרות האמור, אין צורך לחשוש מגידול צ'יוואווה בבית אלא פשוט לדאוג להסביר לו התנהגות נכונה מהי, ממש מהרגע שבו מביאים את הגור הביתה.

דגשים לאילוף גורי צ'יוואווה

YouTube video

אצל כל הכלבים כמעט, חמשת החודשים הראשונים לחיים הם בעלי משמעות אדירה בכל הנוגע למשמעת ואילוף ואצל גורי הצ'יוואווה במיוחד. מוטב לאמץ את הכלב הגזעי אצל בית גידול צ'יוואווה שהוא בעל מוניטין חיובי, כזה שיעניק מידע מלא בנוגע למצבו הרפואי של הכלב החדש, זאת על מנת שתדעו לטפל נכון בכלבכם מייד עם הצטרפותו למשפחה.

תהליך מיידי של סוציאליזציה ואילוף, מייד עם האימוץ, יועיל מאוד להתפתחותו של הכלב ולגידול נוח הרבה יותר שלו, כאשר הוא יגדל. כדאי לדבוק בדרך חיובית לאילוף על ידי מתן "פרסים" וחטיפים, שיחזקו חזרה על מעשה טוב ויאפשרו לכם ללוות את כלבכם בדרך הנכונה לפיתוח אופי חביב והשמעות לכללים.

אתגרים ובעיות בריאותיות

כלבי צ'יוואווה מתעייפים בקלות רבה מטיולים ארוכים ולכן עדיף שלא להעמיס עליהם יותר מדי. בהחלט מספיקים להם "סיבובים" קצרים קרוב לבית והם יעדיפו פינוקים ביתיים וכרבולים עם בעליהם האהובים.

הפעילות הגופנית שהם יכולים לבצע בין כותלי הבית מספיקה, אפשר ואף רצוי לקנות להם צעצועים, שימלאו את יומם ויהוו עבורם אתגר פיזי. תשומת לב יתרה יש לתת לעניין הגודל שלהם, לכן אם ישנם פעוטות בסביבה מוטב להסביר להם שלא יפגעו בכלבלב הקטן ויזכרו שהוא איננו צעצוע, למרות שהוא בהחלט נראה כזה.

בהיבט הבריאותי, מבנה הגוף של כלבי צ'יוואווה גורם להם להיות מועדים לפורענות בכל הקשור לפגיעות בראש, בעיקר בשל מבנה גולגולת שהוא רך. העיניים של הכלב הזה הן גדולות ובולטות, מה שעלול לייצר התמודדות חוזרת ונשנית עם דלקות עיניים – הניקוי שלהן הוא חשוב ביותר למניעת התופעה. גם בעיות כבד ושיניים נפוצות יחסית בגזע הזה וכן בעיות נשימה, לכן כדאי לבצע מעקב אצל וטרינר בכל פעם שנדמה שהכלב לא מרגיש טוב, או שיש לו ריח מוזר מהפה.

כמו כן כלבי צ'יוואווה רועדים לעתים קרובות, וצריך לשים לב שלא קר להם מדי והם אינם מתרגשים יתר על המידה.

טיפים לגידול

חשוב לזכור כי המאפיינים הפיזיים של כלבי צ'יוואווה ובמיוחד הגודל יוצא הדופן של אוזניהם ועיניהם, ידרוש מהמגדלים לנקות אותן בצורה נכונה ובעיקר לדאוג לייבוש האזור לאחר המקלחת.

באופן כללי יש לשמור עליהם מפני פגיעה פיזית, גם בזמן הטיולים וגם בתוך הבית במיוחד למנוע נפילות, אפילו מהספה, על מנת לוודא שלא ייגרם נזק לעצמות הזעירות שלהם. הקפדה על תזונה נכונה ומתן אוכל איכותי המותאם לצרכיהם, יועיל לכלבי הצ'יוואווה ויסייע למניעה או לפחות לדחייה של בעיות בריאותיות האופייניות לגזע. 

ההשגחה בזמן הטיולים מחוץ לבית צריכה להיות קפדנית במיוחד בעונה הקרה, שבה מוטב להלביש את הכלב בבגד חם. אם ניתן, מומלץ לאפשר לכמה אנשים שונים לצאת עם הצ'יוואווה לטיולים מדי פעם ולא רק לאדם המרכזי שהם קשורים אליו: פעילות כזאת יכולה לפתח את היכולת שלהם לסמוך על בני אדם ולעזור להם להיות פחות תוקפניים.

זהו גזע אינטיליגנטי שניתן לאלף בקלות ואפשר, ללא ספק, לגדל אותו להיות כלב שיודע כמה וכמה "טריקים" נחמדים, להנאת בני המשפחה ולחיזוק הביטחון העצמי שלו עצמו.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: