דף הבית / מגזין / איך לבחור רצועה מתאימה לכלב

איך לבחור רצועה מתאימה לכלב

בטיולי היום יום עם הכלב שלכם, לרוב כל סוג של רצועה תעשה את העבודה ותסייע לכם לטייל בנעימים עם הכלב. אבל במידה והכלב שלכם פחות קשוב, אם יש לו טריגרים שגורמים לו לצאת משליטה או שאתם פשוט מנסים לאלף אותו לבצע פעולות מסוימות, במקרים כאלו ישנן רצועות ייעודיות שיעזרו לכם להשיג את המטרה המבוקשת.

ישנם סוגים רבים של רצועות לכלבים המשתנות באורך, רוחב סגנון וסוג. הן מתאימות לגדלים וסוגים שונים של כלבים, לאופי השונה של כל כלב, והן מתאימות לשימושים שונים בחיי היום יום. אבל עקרונית לכל הרצועות יש את אותה מטרה. והיא לשמור על הכלב שלכם בטוח ותחת שליטה כאשר אתם נמצאים במקומות ציבוריים, ולסייע לכם לאלף את הכלב שלכם.

למה בכלל צריך רצועה לכלב

דבר ראשון בישראל זו חובה ללכת עם הכלב שלכם לכל מקום שהוא קשור ברצועה, חוץ ממקומות ייעודיים אשר בהם מותר לשחרר את הכלב כל עוד הוא נמצא תחת שליטה. הסיבה לחוק זה היא בשביל לשמור על הבטיחות של הכלב ושל הסביבה, משום שכלב שיצא משליטה יכול לגרום לתאונות (למשל כמו לרוץ לכביש כאשר יש מכוניות נוסעות) וגם יכול לתקוף כלבים ואנשים אחרים שהוא לא מכיר.

אבל ישנם יתרונות נוספים כאשר משתמשים ברצועה לכלב:

  • שליטה בכלב במהלך שלב האילוף שלו.
  • מניעת הכלב מלרדוף ולהפחיד ילדים, חיות אחרות ואפילו אנשים מבוגרים שמפחדים מכלבים.
  • למנוע מהכלב להגיע למקומות מטונפים ומסוכנים לו.
  • מניעה של ריצה של הכלב לתוך כביש סואן מלא במכוניות נוסעות.
  • אמצעי לקשירת הכלב לזמן קצר כאשר אתם לא יכולים לתת להם את כל תשומת הלב.

הרצועה היא כלי מרכזי במהלך השלבים הראשונים של גור הכלבים, כאשר צריך לחנך ולאלף אותו, וכמובן כדי לשמור עליו בטוח שלא יעשה שטויות שיכולות להזיק לו. וזהו כלי נוח לשליטה והתנהלות עם הכלב למהלך שארית חייו.

הסוגים השונים של רצועה לכלב

כאשר אתם מחליטים איזו רצועה כדאי לקנות, ישנם כמה מאפיינים שכדאי לכם לשקול:

  • מה הייעוד של הרצועה
  • החומר שממנו הרצועה עשויה
  • האורך והרוחב המתאימים ביותר לכלב שלכם

ישנם כמה סוגים עיקריים של רצועות לכלבים, אותם ניתן למצוא בכל חנות לבעלי חיים.

רצועה סטנדרטית

זהו הסוג הנפוץ ביותר לשימוש יום יומי של טיול עם הכלב ואילוף שלו. לרוב הרצועות האלו עשויות מניילון או עור, למרות שאפשר גם למצוא רצועות שעשויות מכותנה וגומי, אבל הן לרוב יהיו פחות עמידות ובגלל זה הן גם פחות נפוצות.

רצועות ניילון ועור הן חזקות מספיק בכדי לרסן כלב בוגר, ובמקביל בעלות משקל קל כדי להתאים גם לגור קטן. האורך שלהן הוא בין מטר לשניים וחצי מטר, כאשר האורך הנפוץ ביותר הוא מטר וחצי. האורך הזה מספיק ארוך כדי שיהיה לכלב מרחב תנועה וחופש, ובמקביל הוא מספיק קצר כדי לתת שליטה מלאה על הכלב במקרה ויש צורך בכך.

רצועה נמתחת

רצועה נמתחת מאפשרת לכם לשנות את אורך הרצועה בקלות, ומאפשרת לכלב שלכם חופש תנועה. הן עובדות בדיוק כמו סרט מדידה כאשר הן נמשכות ביחד עם הכלב ומתקפלות לבד. לרוב האורך של רצועה נמתחת יהיה בין 3 ל- 8 מטר, והן מגיעות עם מנגנון נעילה איתו אפשר לקבע את האורך הרצוי של הרצועה.

אחד היתרונות הגדולים של רצועה נמתחת הוא שהרצועה איננה מסתבכת ברגליים של הכלב. בגלל העובדה שהרצועה מתוחה כל הזמן וזזה עם תנועות הכלב (אלא אם כן נעלתם את האורך שלה) היא איננה מסתבכת לכלב בין הרגליים וזהו יתרון נוחות משמעותי בטיולים היום יומיים.

רצועת מתכת

זהו סוג רצועות שימושי במיוחד לכלבים בעלי נטייה ללעוס ולהרוס את הרצועה. ניתן למצוא אותן במגוון גדלים ואורכים, כך שהן מתאימות לכל סוג כלב. לרוב אפשר למצוא אותן בשימוש על כלבים גדולים ומאסיביים יותר, גם בגלל הצורך ברצועה חזקה, אבל גם בגלל הסגנון והמראה שהיא נותנת.

אם לכלב שלכם יש נטיה לתקוף ולהיות אגרסיבי כלפי כלבים אחרים או אפילו אנשים שהוא לא מכיר, בעזרת רצועת מתכת תוכלו לרסן אותו באופן בטוח יותר. זו רצועה עמידה במיוחד ונחשבת לחזקה ביותר מבין כל סוגי הרצועות.

רצועת עור

רצועות עור לרוב יהיו יקרות יותר מאשר רצועות ניילון, אבל יש להן יתרונות ייחודיים כמו סגנון ועמידות לטווח ארוך. לרצועות ניילון יש נטייה להיעשות בלויות עם הזמן, כאשר רצועות עור שומרות על עמידות לזמן רב יותר.

הכלב יכול ללעוס גם רצועת עור, אבל לרוב הן יהיו עמידות יותר ללעיסות מאשר רצועות הניילון. כמו כן הן נחשבות נוחות יותר כאשר מחזיקים אותן, בעלי רצועות עור מספרים שהם מעדיפים אותן משום שהן מרגישות טוב יותר ביד והנוחות בהן גדולה יותר מאשר רצועות הניילון הסטנדרטיות.  

אלמוג קינן עם הכלבים שלו

כותב המאמר: אלמוג קינן

כבעלים של שני כלבי צ'יוואווה חמודים ואדם שאוהב כלבים מגיל צעיר, היה לי חשוב להביא אתר שיציג את המבחר הגדול של גזעי הכלבים שישנם למכירה. כך שכל מי שמחפש לקנות כלב יוכל לראות ולקבל רעיונות איזה סוג כלב הכי יתאים לו.

סוגי כלבים שיכולים לעניין אותך: