דוג דה בורדו

דוג דה בורדו נחשב לאחד מגזעי הכלבים השריריים והמרשימים ביותר. הם ידועים בחוזקם ובסיבולתם, אך גם באינטליגנציה וביכולתם ללמוד במהירות. אם אתה הבעלים של גזע הכלבים הזה, חשוב לבצע איתם פעילויות שיעזרו להוציא חלק מהאנרגיה שלהם.

YouTube video

היסטוריה של גזע דוג דה בורדו

התאריך המדויק שבו הגיע מסטיף הצרפתי אינו ידוע. עם זאת, ההערכה היא שהם קיימים מאז 4000 לפני הספירה ונראו לראשונה בציורים מימי קדם. ישנם כמה סיפורים על התפתחות הכלבים הללו, אך הסברה הנפוצה ביותר היא שהם הכלאה בין מסטיפים אנגלים שהובאו לאירופה על ידי סוחרים פיניקים וכלבים צרפתים ילידים.

דוג דה בורדו הוא אחד הגזעים הוותיקים ביותר בצרפת, אך רק בשנת 1800 התחילו לצבור פופולריות. הם שימשו לציד חיות גדולות על ידי בני מלוכה והיו גם חיות מחמד פופולריות. לאחר מלחמת העולם השנייה הגזע נכחד בגלל שיטות גידול שהפחיתו את המגוון הגנטי, אך היה שחזור של דוג דה בורדו משנות השמונים ואילך.

מראה חיצוני

דוג דה בורדו הוא כלב בגודל גדול הזכרים בדרך כלל מגיעים למשקל של בין 45-65 קילו, בעוד הנקבות מעט קטנות יותר עם 36-50 קילו בממוצע. יש להם מראה שרירי והם כלבים רבי עוצמה הבטוחים בטבעם. הפרווה שלהם עשויה להיות קצרה או טיפה ארוכה יותר. עיניהם בצורת שקד ובעלות הבעה חדה, המשולבת עם לוע קצר.

אוזניהם תלויות לצדדים של פניהן והן עשויות להיות קצוצות או טבעיות. חיתוך אינו נפוץ כיום, שכן מדינות רבות אינן מאפשרות זאת אלא אם כן הכלב כבר נרשם לפני תאריכים מסוימים.

תקן הגזע לכלב זה דורש לוע קצר בעל מראה כמעט מרובע, השונה באופן משמעותי מאורך הלוע הנראה במסטיפים אחרים. לוע קצר זה גם הופך אותם לרגישים יותר לבעיות בריאות עם נשימתם, מכיוון שהם אינם יכולים לנשום כראוי גם בגלל ההתכווצות. יש להם ראשים גדולים ורחבים כאשר הגולגולת שטוחה במראה.

גזע דוג דה בורדו ידוע בשיניו הגדולות בצורת מספריים שהן מעט נמוכות. זה מאפשר להם להיות מסוגלים לתפוס טרף גדול יותר כשהם יוצאים לציד. נגיסת הלסת העליונה צריכה לחפוף את הלסת התחתונה בכשליש מהלסת התחתונה. יש להם צוואר עבה, חזה רחב עם צלעות מעוגלות ועצמות גדולות ברגליים. זנבותיהם מונחים נמוך ותלויים עד לברגל על ​​הרגל האחורית.

עבור רוב כלבי דוג דה בורדו, צבעם יהיה בדרך כלל חום או חום כהה עם חרטומים שחורים. ניתן לראות גם כלבי דוג דה בורדו שחורים ושזופים וגם זה מקובל. צריכה להיות להם מסכה שחורה על הפנים וזה לפעמים יתפשט גם אל המצח. סימנים לבנים אינם רצויים, אך הם יכולים להתרחש אצל כלבים מסוימים.

מזג רוח ואופי

YouTube video

גזע דוג דה בורדו הוא גזע אינטליגנטי וזריז שיש לו גם רמות כוח קיצוניות. הם מגנים על משפחתם ויילחמו להגן עליהם במידת הצורך. הגנה זו חורגת רק מבני המשפחה, מכיוון שהם ישגיחו גם על חיות מחמד ובעלי חיים אחרים.

עם זאת, הם נוטים לחשוד כלפי זרים ולוקח להם זמן להגיע לאנשים חדשים. הם אינם גזע לבעלי כלבים בפעם הראשונה, מכיוון שהם זקוקים לבעלים בעל ניסיון וכזה המסוגל להתמודד עם יצרי התוקפנות וההגנה הטבעיים שלהם. כמו כן, תרצה לוודא שהכלבים שלך התאמנו לציית לפקודות.

גזע דוג דה בורדו נוטה להיות שקט בטבעו, אך הם גם ינובחו כאשר זרים מגיעים לדלת או אם יש רעש חשוד. עם זאת, אתה לא צריך לצפות שיהיו כלבי שמירה שקטים ששוכבים כל היום.

הם כלבים בעלי אנרגיה גבוהה וזקוקים להתעמלות רבה מדי יום כדי להישאר בריאים. יש להם גם נטייה להזיל ריר הרבה, ולכן יתכן שהם אינם חיות המחמד הטובות ביותר לאנשים הסובלים מאלרגיות.

בעיות בריאות

הגזע רגיש למצבים בריאותיים של העיניים, העור ומערכת הנשימה החמורים יותר מרוב הגזעים האחרים. יש להם גם בעיות בדיספלסיה של מפרק הירך, אבל זה לא חל על כל הכלבים מכיוון שזה לא תופעה שכיחה. במקרים נדירים יותר, הם יכולים להיוולד גם עם חיך שסוע שיצטרך לטפל בווטרינר מיד לאחר הלידה.

אתה לא צריך לתת לגזע דוג דה בורדו לסבול מעודף משקל או שאתה יכול לצפות שיהיו להם כמה בעיות במפרקים עם הגיל. הזנתם תזונה איכותית ומלאת חומרים מזינים יכולה לעזור להם להישאר בריאים. כמו כן, עליך לבדוק את ירכיהם אם יש להם דיספלסיה כשהם צעירים, כך שתוכל להתחיל בטיפול מוקדם אם הדבר נדרש.

הדוג דה בורדו נוטה לחיות בין 10 ל -13 שנים, אך ידוע שיש כמה כלבים שחיו עד גיל 15. הם אינם בהכרח הגזע הבריא ביותר, אך אינך צריך לדאוג יתר על המידה מפני שהכלב שלך יקבל הרבה מהמחלות הללו. הדבר הגרוע ביותר שאתה יכול לצפות הוא בעיות עיניים ודיספלסיה של מפרק הירך, אם כי לעתים קרובות הדבר יצטמצם עם הזמן כשהן יקבלו טיפול מעולה.

בעיות התנהגות

גזע דוג דה בורדו אינו האפשרות הטובה ביותר לבעלי כלבים בפעם הראשונה, מכיוון שהם יצטרכו לטפל בהם על ידי מישהו שיש לו ניסיון רב עם אילוף כלבים. הם מגנים באופן טבעי על משפחתם והגנה זו יכולה להפוך בקלות לתוקפנות אם הם מרגישים שיש איום.

יתכן שהם גם לא מסתדרים היטב עם חיות מחמד אחרות בבית, ולכן עדיף לתקשר איתם עם כלבים ואנשים אחרים כשהם צעירים. זה יעזור לך להימנע מבעיות בעתיד, אך יתכן שזה לא ימנע מהם לתקוף חיות מחמד אחרות.

יש צורך בבעלים דומיננטי גם לגזע הזה, כי הם יהפכו לתוקפניים אם ירגישו שיש מישהו פחות מהם. בעליהם צריכים להציב גבולות כדי לשמור עליהם בתור, אך חשוב גם שבעליהם יוכלו לשלוט בכלב בעת הצורך.

גזע דוג דה בורדו נוטה להזיל ריר הרבה בגלל לשון גדולה מדי. בעיות הבריאות האחרות שיש להן אולי אינן חמורות מדי, אך עדיין עליך לוודא שהכלב שלך מתאמן מספיק ומאכיל אותו כראוי. הם גם צריכים להיות חברתיים כגור כדי שיוכלו להסתדר עם חיות מחמד ואנשים אחרים בעתיד.

כלבים אלה עשויים להיראות כחיות אכזריות, אך הם רק יהפכו לתוקפניים כלפי אלה שלדעתם מהווים איום על בני משפחתם או רכושם. אל תצפה שהם יעמדו במראה העז שלהם, מכיוון שרובם לרוב עדינים ונאמנים מאוד כלפי האנשים שאכפת להם מהם.

אם אתה צריך כלב שמירה כדי להגן על רכושך או על משפחתך, אז זה לא בהכרח הגזע הטוב ביותר לתפקיד זה. עם זאת, אם אתה רוצה חיית מחמד שתישאר לצידך ותגונן על משפחתה אך תקל על זרים, אז הדוג דה בורדו עשוי להיות אופציה טובה.

דרוש בעלים דומיננטי בכדי לשמור על הכלב הזה בתור וחיוניות עם כלבים ואנשים אחרים נחוצה כשהם צעירים. כלבים אלה נוטים להזיל ריר הרבה בגלל לשון גדולה מדי, אך הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא שהם הופכים לאגרסיביים כלפי אלה שהם מרגישים שהם מהווים איום. הם מגנים מאוד על האנשים שאכפת להם מהם, אך בדרך כלל אינם תוקפניים כלפי זרים, אלא אם כן הם מהווים איום רציני על משפחתם או רכושם.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: