גולדן רטריבר

הגולדן רטריבר הוא גזע שמח ומלא חיים, ולא במקרה זהו אחד מסוגי הכלבים הפופולרים ביותר בכל הזמנים. הגולדן הוא כלב גדול ויפה, עם ראש גדול ופנים חביבות. יש לו פרווה זהובה עבה ומרשימה ומשם גם מגיע השם שלו גולדן (זהוב). 

הגולדן בעל אופי חיובי ושובב, הוא אוהב לשחק, להנות מהחיים ולהיות בקרבת בני משפחתו. זהו כלב מושלם למשפחה עם ילדים וכמו כן לאנשים מבוגרים אשר רוצים בן לוויה ידידותי ונאמן. כמו כן הגולדן רטריבר מסתדר מצוין עם כלבים אחרים, והוא סך הכל כלב ידידותי ונוח למדי.

כלב גולדן רטריבר יכול להיות בשלושה גוונים שונים של זהב: זהוב כהה, זהוב וזהוב בהיר. הוא בעל צבע פרווה אחיד לכל אורך גופו. כמו כן ישנם מגוון צבעים שונים של כלבי גולדן.

מאפיינים בולטים

טמפרמנטאינטליגנטי, חברותי, מסור
גובה כתפיים55-60 ס"מ
משקל25-34 ק"ג
תוחלת חיים10-12 שנים
YouTube video

צבעים של גולדן רטריבר

הצבע של כלבי גולדן רטריבר הוא אחד המאפיינים הפיזיים המרכזיים ביותר בגזע זה. כפי שאתם אולי יודעים, הם מגיעים בצבעים שונים – זהוב, שחור, חום, אדום ולבן. כל צבע מייצג מאפיין גנטי אחר שיכול להשפיע על האופי של הכלב כמו גם על מצבו הפיזי.

אם אתם מחפשים כלב גולדן רטריבר אז חשוב להחליט איזה צבע מתאים בצורה הטובה ביותר לסגנון החיים והאישיות שלכם. כדי שתוכלו לבחור את הסוג הטוב ביותר של גולדן רטריבר עבורכם.

גולדן רטריבר זהוב

הנפוץ ביותר מבין צבעי הגולדן רטריבר הוא הזהב, שיוצא כאשר לאף אחד מההורים אין גן דומיננטי לאף אחד מהצבעים. המשמעות היא שלכל הגורים תהיה אותה פרווה בהירה אלא אם הם יורשים גן רצסיבי מכל הורה. אם אתה מחפש כלב נינוח שיוכל להירגע איתך בבית אבל עדיין ללוות אותך בהרפתקאות בחוץ, אז זה כנראה ההימור הטוב ביותר שלך.

גולדן רטריבר זהוב

גולדן רטריבר שחור

הצבע השחור הוא גן רצסיבי וניתן לביטוי בשתי דרכים שונות. הדרך הראשונה היא כאשר שני ההורים נושאים את הגן המייצר את הפרווה השחורה. המשמעות היא שלכל הגורים שלהם תהיה פרווה שחורה (ועשויים לעבור סוג זה לצאצאיהם ואולי לא).

הדרך השנייה שבה הגן יכול לבטא את עצמו היא אם אחד ההורים נושא אותו ונותן אותו לחלק או אפילו לכל הגורים שלו. אם לאף אחד מההורים אין את הגן, אז אף אחד מהגורים האלה לא יהיה שחור.

עכשיו, מה זה אומר על התנהגות? כלבי גולדן רטריבר שחורים, כמו כל כלב עם תכונה גנטית רצסיבית, נוטים להיות נמרצים ואנרגטיים יותר מכל הסוגים האחרים של כלבי גולדן רטריבר. הם גם נוטים להיות יותר היפרים וזקוקים ליותר פעילות גופנית.

גולדן רטריבר לבן

בדיוק כמו הגולדן השחור, הלבן הוא גן רצסיבי וניתן לביטוי רק כאשר שני ההורים נושאים את הגן המאפשר זאת. אם לאף אחד מההורים אין את הגן הזה אז גם הגורים שלהם לא יהיו לבנים.

כלבי גולדן רטריבר לבנים נולדים לרוב עם אפים ורודים ועיניים כהות, שהופכות בהדרגה לבהירות יותר ככל שהם מזדקנים (ועשויים אפילו לכחול). יש אנשים שבוחרים להתרבות עבור צבע זה מכיוון שהוא נראה מאוד דומה למה שאנשים רבים חושבים עליו כעל פרווה זהובה "מסורתית". 

עם זאת, ישנם כמה חסרונות שמגיעים עם רבייה אך ורק לצבע פרווה. לדוגמה, לצבע הזהב הלבן יש בדרך כלל פיגמנטציה גרועה בעור שלהם, מה שמותיר אותם רגישים יותר לכוויות שמש.

גולדן רטריבר לבן

גולדן רטריבר חום

עכשיו בואו נסתכל על כלבי גולדן רטריבר חומים. חום הוא גן רצסיבי נוסף, כלומר הוא יוצא רק כאשר שני ההורים נושאים את הגן עבורו. זה אומר שאף אחד מהגורים שלהם לא יהיה חום אלא אם שני ההורים הם נשאים של תכונת צבע זו.

בדיוק כמו עם כלבים שחורים, כלבי גולדן רטריבר חומים נתפסים לעתים קרובות כבעלי יותר אנרגיה מאשר בני גילם הבהירים יותר. עם זאת, הם בדרך כלל פחות היפראקטיביים מעמיתיהם השחורים. אז אם אתם מחפשים גולדן שיוכל לעמוד בקצב של כל פעילויות החוץ שלכם אבל לא יהיה בפנים שלכם כל הזמן, גולדן חום עשוי להיות בשבילכם.

גולדן רטריבר אדום

גולדן רטריבר אדום

הצבע הנדיר ביותר של כלבי גולדן רטריבר הוא אדום, אשר נקרא גם "שמפניה" על ידי אנשים מסוימים. האדום נראה מאוד דומה לשמנת, אבל יש לו קצת יותר גוון זהוב או צהוב בהשוואה ללבן. זהו גן רצסיבי נוסף שיוצא רק כאשר שני ההורים נושאים את הגן עבורו. אם אף אחד מההורים לא נושא את הגן הזה אז אף אחד מהגורים שלהם לא יהיה אדום.

בדיוק כמו עם צבעים רצסיביים אחרים, הכלבי גולדן רטריבר האדומים נתפסים לעתים קרובות כבעלי מזג רגיש. כלבים אלו בדרך כלל רגועים יותר מעמיתים אחרים בצבעי פרווה אחרים, ויכולים להיות חיות מחמד משפחתיות מצוינות מכיוון שהם נוטים להסתדר היטב גם עם ילדים.

אישיות וטמפרמנט של גולדן רטריבר

לכל גולדן רטריבר יש יתרונות וחסרונות, זה לא משנה איזה צבע גור גולדן רטריבר תביאו הביתה, כולם קלים לאימון, להוטים לרצות את בעליהם וידידותיים מאוד. אבל הקפידו להקדיש זמן לחקור כל סוג של כלב גולדן (במיוחד אם אתם מעדיפים צבע אחד על פני צבע אחר) כדי שתדעו למה לצפות כאשר אתם מביאים בן משפחה פרוותי חדש לבית. לא משנה באיזה צבע או סוג פרווה תבחרו, אנו בטוחים שהגולדן רטריבר שלכם יאהב אתכם ללא תנאים.

סוגים של גולדן רטריבר

כלבי גולדן רטריבר הם גזע פופולרי של כלבים מסיבה טובה – הם ידידותיים, אוהבים ומהווים בני לוויה נהדרים. כשזה מגיע לבחירת גולדן רטריבר, ישנם 3 סוגים שונים: אמריקאי, בריטי וקנדי.

להיות בעלים של גולדן רטריבר זו חוויה מתגמלת מאוד – הם אינטליגנטים כמו שהם מקסימים. כאשר יש לך גולדן רטריבר, ישנם כמה הבדלים חשובים שמבדילים את הגולדנים הללו זה מזה, שכדאי להבין לפני קבלת ההחלטה.

גולדן רטריבר אמריקאי

גולדן רטריבר אמריקאי הוא הגזע המקורי, שגודל בארה"ב. לסוג האמריקאי יש פרווה עבה יותר ומבנה עצמות קל יותר מהסוג הבריטי או הקנדי, מה שאומר שהם יצטרכו יותר זמן כדי להגיע לבגרות מלאה.

יש להם גם ראשים קצת יותר קטנים ואוזניים קצרות יותר מאשר לעמיתיהם, אבל בסך הכל הם דומים מאוד לסוג האנגלי והקנדי. הגולדן האמריקאי הוא הגרסה הנפוצה ביותר מבין שלושת סוגי הגולדן רטריבר. יש להם התנהגות מאוד רגועה וסבלנית והם נוטים להיות רגועים יותר מעמיתיהם.

זה הופך אותם לכלבי משפחה מצוינים מכיוון שהם לא יתעצבנו בקלות עם זאת, זה גם אומר שלפעמים למרות מאמציהם, הם עשויים לא להפגין 100% התלהבות לקראת אימונים ואילוף. למרות החיסרון הזה, הם עדיין אינטליגנטים מאוד ויתפסו פקודות בקלות. בגלל האופי הרגוע שלהם, כלבי גולדן רטריבר אמריקאי הם גם כלבי שירות מצוינים – במיוחד לעיוורים וחירשים.

גולדן רטריבר בריטי

גולדן רטריבר בריטי הוא קצת יותר קטן ורזה מהגזע האמריקאי. יש להם פרווה גלית באורך בינוני שאינה עבה כמו הגזעים האחרים, אבל גם הם גם פחות מנשירים. בכל הנוגע לאישיות, הם מעט יותר מאופקים מהכלבים הקנדיים או האמריקאים, אבל עדיין אוהבים וידידותיים להפליא.

הגרסה הבריטית של גולדן רטריבר רזה יותר מהמקבילה האמריקאית. משמעות הדבר היא שלגולדן הבריטי אין סיבולת כמו לרטריבר אמריקאי, אבל זה גם גורם להם פחות לסבול מבעיות בריאות מאחר שהם בדרך כלל קטנים יותר בגודלם.

הם יכולים ללמוד משימות מהר יותר מאשר עמיתיהם כי הם נוטים להיות מודאגים יותר לרצות את בעליהם עם זאת, אותה להיטות עשויה לגרום לכך שהגולדנים הללו זקוקים לאימונים קצת יותר קפדניים.

בסך הכל אם אתם מחפשים גולדן שובב אך צייתן, הגולדן רטריבר הבריטי הוא בחירה מצוינת.

גולדן רטריבר קנדי

הגזע הקנדי מגיע במקור מהרבעה בבריטניה, אך הוא פותח בקנדה. כלבים אלה גבוהים ורזים יותר מעמיתיהם עם עצמות קלות יותר ומבנה גוף אתלטי יותר.

יש להם גם פרווה מעט קצרה יותר ואוזניים ארוכות יותר, אבל הם עדיין דומים מאוד לסוג הבריטי. וכפי שהשם שלהם מרמז, הם גודלו בקנדה.

הגרסה הקנדית של הגולדנים זהה למעשה לגזע הבריטי. עם זאת, הם אינם נפוצים באותה מידה ולכן עשוי להיות קשה יותר למצוא גולדן למכירה.

כלבי גולדן רטריבר הם גזע פופולרי מאוד של כלבים, ומסיבה טובה. הם אינטליגנטים, צייתנים ומהווים חיות מחמד משפחתיות נהדרות. ישנם שלושה סוגים שונים של כלבי גולדן רטריבר – האמריקאי, הבריטי והקנדי. כמו כן ישנם כלבי לברדור שהם גזע דומה לגולדן רטריבר רק שיש להם הבדלים קטנים אחד מהשני.

לכל סוג יש מערכת מאפיינים ייחודית משלו שמבדילה אותו מהאחרים. לכן, אם אתם חושבים לרכוש גולדן רטריבר, חשוב להכיר את ההבדלים בין שלושת הסוגים הללו כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור המשפחה שלכם.

יתרונות של כלב גולדן רטריבר

רמת אינטליגנציה

אחד היתרונות שיש לכלב גולדן רטריבר בחייך הוא רמת האינטליגנציה שלו. הכלבים האלה חכמים מאוד, אז הם מגיבים היטב לאילוף ואוהבים לבלות זמן בעשיית דברים שגורמים להם להרגיש שהם משיגים משהו. לדוגמה: גולדן רטריבר הוא קל לאילוף, אם אתה רוצה לעבוד על אילוף עם הכלב שלך, הוא יקלוט דברים במהירות כי הוא להוט ללמוד.

בנוסף, הגזע מאוד אוהב ונאמן. הם רוצים להיות ליד בעליהם כמה שיותר וליהנות לבלות איתך, אז הם אופציה מצוינת אם אתה אוהב שיהיה איתך חבר פרוותי בבית כל היום.

טוב עם ילדים

אם יש לך ילדים, גולדן רטריבר הם בחירה מצוינת להכניס לביתך. בתור התחלה, הם בעלי חיים מאוד ידידותיים וסבלניים, ולכן הם נוטים להסתדר עם ילדים מההתחלה.

בנוסף, כלבים אלה אוהבים להיות בקרבת אנשים וחיות אחרות – במיוחד אלה שחיים איתם בתוך בית כמו חתולים. כלבי גולדן רטריבר מסתדרים מצוין עם חתולים בייחוד כאלו שהם רגילים אליהם ומכירים אותם. אז אם יש לכם עוד כמה חיות מחמד שאתם אוהבים להכניס גם לביתכם, לא יהיו ביניהן בעיות בכלל.

יכולות אתלטיות

אחד היתרונות לאימוץ גולדן רטריבר הוא היכולת הספורטיבית שלהם. כלבים אלו חזקים ונהנים מגישה להרבה מקום בחוץ בו הם יכולים להתרוצץ ולשחק כמה שיותר. הם גם מקבלים אנרגיה מהסביבה, ולכן הם נוטים לרצות לרדוף אחרי צעצועים או לשחק עם כלבים אחרים.

עם הרבה מקום להתרוצץ וסוג הצעצוע הנכון, הגור שלך יישאר מלא באנרגיה לאורך כל היום. זה יכול להיות נהדר אם אתה אוהב לשחק עם הכלב שלך כמה שיותר, במיוחד בימים שבהם יש לך קצת חופש מהעבודה. כמו כן אפשר לצאת לריצות ביחד עם כלב גולדן רטריבר, אלו כלבים מעולים לריצה משום שהם בעלי כושר סיבולת גבוה במיוחד.

כלב נאמן ואוהב

יתרון נוסף של כלבי גולדן רטריבר הוא הנאמנות שלהם. הכלבים האלה משתוקקים לחיבה ואהבה, ולכן הם נאמנים לאנשים שמטפלים בהם. בדרך כלל, לא יהיו לך בעיות עם הכלב שלך בורח מהבית או עוזב את הצד שלך אם תינתן לו ההזדמנות.

במקום זאת, סוג גזע זה נשאר קרוב לבעליו בכל עת ומתעצבן כאשר הוא נשאר לבד זמן רב מדי. אז הוא לא רק נהדר עם ילדים בגלל הידידותיות שלהם, אלא גם בגלל שהוא רוצה להיות ליד בני משפחה אחרים כל היום.

חסרונות של כלב גולדן רטריבר

משיר שיער

החיסרון הראשון של כלב גולדן רטריבר הוא כמות הנשירה שלו לאורך השנה. אם אתה אוהב שהבית שלך ללא רבב בכל עת, אולי זה לא סוג הגזע בשבילך.

כלבי גולדן רטריבר משירים שיער לעתים קרובות למדי ומשאירים אחריהם כמות גדולה של פרווה. אלו כלבים בעלי פרווה ארוכה, כך שצפו לכמות גדולה של שיער ברחבי הבית שלכם.

דורש הרבה תשומת לב

חיסרון נוסף של הגולדן רטריבר הוא הצורך הבלתי פוסק שלו לתשומת לב. בעלי חיים אלה אוהבים להיות בקרבת אנשים אחרים, ולכן הם נוטים להיות היפרים כאשר הם נשארים לבד או אם מישהו מתעלם מהם לאורך זמן. לדוגמה, אם מישהו מדבר עם חבר במקום לשים לב לכלב שלך, הוא ינבח או יבכה כדי למשוך את תשומת ליבו של האדם.

בנוסף, לכלבים האלה יש הרבה אנרגיה ולכן הם ירצו שמישהו יספק להם צעצועים ודברים אחרים שיאפשרו להם להוציא את כל האנרגיה העצורה הזו. זה יכול להיות קצת מעצבן עבור אנשים שלא אוהבים לשחק עם חיות המחמד שלהם ככל האפשר, כי ייתכן שתצטרך לשבת בכמה מפגשי משחק נוספים לפני שאתה חוזר פנימה.

ריח של גולדן רטריבר

במקרים מסוימים, לכלבי גולדן רטריבר עשוי להיות ריח רע. זה לא נדיר שכלבי גולדן רטריבר נהיים מסריחים בגלל הפרווה שלהם. זה אומר שאם לא תנקה אותם בקביעות, הם ישאירו מאחוריהם ריח לא נעים שימלא את הבית שלך וישאר על הפרווה שלהם.

לדוגמא, אם אינכם מטפלים בפרווה של הכלב שלכם או רוחצים אותו כל כמה זמן, הדבר עלול להוביל לריח לא נעים של הגולדן שלכם.

בנוסף, כלבים אלה מייצרים יותר שמנים מהעור שלהם מאשר רוב הגזעים האחרים, מה שמוביל לריחות גוף לאורך זמן. עם טיפול ותחזוקה נאותים, ניתן לשלוט בריח הזה.

בסך הכל, יש גם יתרונות וגם חסרונות לבעלות על גולדן רטריבר. מצד אחד, הם כלבים נאמנים ואנרגטיים המהווים בני לוויה נהדרים עבור אנשים בכל הגילאים. יש להם גם יכולת אתלטית המאפשרת להם לשחק בחוץ שעות על גבי שעות מבלי להתעייף.

עם זאת, מצד שני, הם משירים הרבה שיער מה שיכול להיות קשה לנקות לאחר מכן. בנוסף, הם עלולים לייצר ריח לא נעים לאורך זמן אם לא מטפלים בהם כראוי. אז לפני שאתם מחליטים לאמץ את אחת מהחיות הללו לביתכם, חשוב לשקול את כל היתרונות והחסרונות כדי שתדעו למה אתם נכנסים.

טיפוח

כלבי גולדן רטריבר בעלי פרווה כפולה עבה עם שיער ארוך, פעמיים בשנה הם משירים את הפרווה בכמות גדולה. וכמו כן במהלך כל השנה ישנה נשירה חלקית של הפרווה. לרוב הברשה שבועית של פרוות הגולדן תדאג להפחית משמעותית את כמות נשירת השיער השוטפת של הכלב. 

במהלך תקופות הנשירה הכבדה (בתקופות המעבר) עדיף להבריש את פרוות הגולדן בכל יום, כדי להתמודד עם כמות הנשירה הגדולה. כמו כן אמבטיות עוזרות להוריד את השערות העודפות, כלבי גולדן ידועים בכך שהם אוהבים מאוד מים ואין להם בעיה לעשות מקלחות תכופות. במהלך שאר השנה מספיק לקלח את הכלב פעם בחודש, כדי לשמור עליו נקי וללא ריח לא נעים.

התעמלות

גולדן רטריבר הוא גזע ספורטיבי שדורש פעילות והתעמלות מרובה. במידה והכלב לא מבצע מספיק פעילות ואינו מוציא מרץ באופן שוטף, זה יכול להוביל להתנהגויות לא רצויות של הכלב. כלבי גולדן הם בני לוויה מעולים לטיולים ארוכים, נסיעות באופניים וריצות. אבל כדאי להתייעץ עם הוטרינר לפני שאתם יוצאים עם הכלב לפעילות ספורטיבית מאומצת. 

אילוף

YouTube video

כמו כל סוגי הכלבים הגדולים, מומלץ לאלף את הגולדן מגיל צעיר לעשיית צרכים בחוץ ולחשיפה חברתית מרובה עם אנשים וכלבים אחרים. חשפו את הגור בהדרגה למגוון רחב של אנשים, מקומות, וסיטואציות שונות. כמו כן ניתן לאלף את הכלב לבצע פעולות כמו ישיבה, לבוא כאשר קוראים לו וכו', על ידי חיזוקים חיוביים של ממתק, פרס או משחק ומחמאות. אילוף הכלב יכול לתרום רבות לקשר שבין הכלב לבעלים. זהו אחד מסוגי הכלבים החכמים ביותר שיש, ולכן קל ונוח מאוד לאלף אותו.

תזונה

חשוב לתת לגולדן רטריבר שלכם אוכל כלבים איכותי המותאם לגילו. בין אם הוא גור, כלב בוגר או כלב מבוגר, ניתן למצוא אוכל כלבים תואם לכל שלבי החיים שלו.

YouTube video

כמו כן כלבי גולדן רטריבר יכולים לסבול מעודף משקל, לכן חשוב לעקוב אחרי משקל הכלב שלכם, וכמויות האוכל שהוא צורך. כמו כן רצוי להימנע ממתן עודף של פרסים וממתקים לכלב משום שגם הם יכולים להוביל לעליה במשקל הכלב.

במידה ואתם מודאגים שהכלב שלכם סובל ממשקל עודף, מומלץ להתייעץ עם הוטרינר שלכם לגבי איזון תזונת הכלב.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: