דף הבית / מגזין / טיפול בפרעושים לכלבים בוגרים וצעירים

טיפול בפרעושים לכלבים בוגרים וצעירים

פרעושים בפרווה של כלבים זהו מטרד לא נעים במיוחד. הטפילים מוצצי הדם הזעירים גורמים לכלב לגירוי והם יכולים לשרוץ לכם בבית הרבה לפני שאתם מגלים על קיומם. כלבים רבים סובלים מאלרגיה לעקיצות פרעושים, והם יכולים לפתח כתוצאה מכך גירוד עז, עור אדמומי ומתקלף, גלד ונשירת שיער.

לפי מחקרים במרכזים למניעת מחלות, פרעושים יעדיפו להיות על בעלי חיים, אבל גם יעברו לבני אדם במקרה ואין בעל חיים בסביבה. הפרעושים יכולים להעביר חיידקים שיכולים לגרום למחלות.

אם אתם והכלב שלכם מגרדים את הראש וחושבים איך להיפטר מכל הפרעושים שהכלב הביא, דאגנו לכם לכל מה שצריך לדעת. הנה ארבעת הצעדים שאתם צריכים לקחת כדי לסלק את המזיקים הלא רצויים האלו.

1. להבין את מעגל החיים של הפרעוש

הצעד הראשון הוא ללמוד את האויב. פרעושים עוברים 4 שלבים במעגל החיים שלהם:

 1. ביצה
 2. זחל
 3. גולם
 4. פרעוש בוגר

הפרעוש הבוגר חי על בעלי חיים כמו הכלב שלכם, שם הוא ניזון מהדם של הכלב ומטיל את הביצים שלו. נקבת פרעוש בודדת יכולה להטיל כ- 2,000 ביצים. הביצים האלו בוקעות לאחר 1-10 ימים וכך הפרעושים מתפשטים ברחבי הבית והגינה שלכם, בכל פעם שהכלב שלכם מתגרד, מתנער או שוכב.

לאחר מכן הביצים בוקעות ויוצאים משם זחלי פרעושים אשר יכולים לזוז על גבי הכלב והם ניזונים מהדם שלו ומהפסולת ששאר הפרעושים משאירים. במהלך שלב הגולם, הם מייצרים פקעות בהן הם מחכים למשך כמה ימים או אפילו למשך שנה שלמה. 

הגלמים יכולים להיות בספות, בשטיח או אפילו במיטה שלכם, עד שהם ירגישו גוף חם בסביבתם. בשלב זה הם בוקעים והופכים לפרעושים בוגרים, והם שורצים בעיקר אצל בעלי חיים כמו הכלב שלכם.

חשוב להכיר את השלבים האלו, משום שישנן דרכים שונות לטיפול בפרעושים אצל כלבים, אשר מתייחסות לשלבים השונים של מעגל החיים של הפרעושים. אז וודאו שאתם קוראים היטב את ההוראות על גבי המוצרים שבחרתם לטיפול בפרעושים.

2. מניעה וטיפול בפרעושים

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם פרעושים היא מניעה מוקדמת. מוצרים נגד פרעושים וקרציות הורגים את המזיקים כאשר הם באים במגע עם הכלב שלכם, מה שמונע מהכלב להביא איתו את הפרעושים הביתה מלכתחילה. 

ישנו מגוון אפשרויות של דרכים למניעת פרעושים, החל מהלבשת קולרים מיוחדים, טפטוף מקומי של חומר נגד פרעושים או כדורים שהכלב צריך לבלוע. התייעצו עם הוטרינר שלכם לגבי מניעת פרעושים, ומצאו איתו את הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לכלב שלכם.

במידה ולכלב שלכם כבר יש פרעושים, המוצרים האלו יחסלו אותם אבל, כנראה שתצתרכו לבצע פעולות אגרסיביות יותר. אתם יכולים לקלח את הכלב שלכם בעזרת שמפו נגד פרעושים, או לבצע טיפול כימי מהיר כמו כדור לבליעה נגד פרעושים, אשר הורג אותם תוך כמה שעות. אבל שוב, חשוב מאוד להתייעץ עם הוטרינר לגבי הטיפול אותו אתם בוחרים.

3. להיפטר מהפרעושים שבתוך הבית

לחסל את הפרעושים שעל הכלב שלכם, זה רק חלק אחד מהבעיה. אתם גם צריכים להחליט איך אתם נפטרים מהפרעושים שנמצאים בתוך הבית שלכם. במקרה כזה אתם יכולים להתייעץ לגבי ריסוס נגד פרעושים עם בעל מקצוע אשר מתמחה בכך, או שאתם יכולים לבצע זאת בעצמכם.

אם בחרתם לבצע זאת בעצמכם, קחו בחשבון שזהו תהליך ארוך אשר דורש סבלנות רבה. זה יכול לקחת לכם שלושה עד ארבעה חודשים להיפטר מכל הפרעושים בתוך הבית, משום שזה הזמן שלוקח לכל הפרעושים בבית לעבור את כל השלבים במעגל החיים שלהם.

הנה הצעדים שאתם צריכים לעשות כדי להיפטר מכל הפרעושים בבית שלכם:

 1. לשטוף את כל המיטה או המקום הייעודי של הכלב במים חמים עם סבון. ולחזור על פעולה זו עד שהמזיקים חוסלו לגמרי.
 2. שטפו את המצעים של המיטה שלכם, את השטיחים וכל שמיכה או בד שהכלב שלכם יכול לבוא במגע איתו.
 3. בעזרת שואב אבק, עברו על כל השטיחים, הוילונות והרהיטים, וזרקו מיידית לפח זבל חיצוני את תכולת הפסולת של השואב. אתם תהיו צריכים לחזור על פעולה זו באופן קבוע עד לאחר שהפרעושים עזבו רשמית את הבית.
 4. בחרו בעל מקצוע שיבצע ריסוס ידידותי לסביבה, אשר יטפל בפרעושים בכל ארבעת שלבי החיים שלהם.
 5. לטיפול בחצר הבית, ניתן לבצע ריסוס נגד פרעושים. התייעצו עם בעל מקצוע אשר ידריך אתכם כיצד לבצע זאת בצורה בטוחה ואפקטיבית. במידה ויש לכם דשא בגינה, שמרו עליו קצר ככל האפשר ובכך הגינה שלכם תהיה פחות מזמינה, עבור פרעושים.
 6. אם הכלב שלכם נסע אתכם באוטו בתקופה האחרונה, אז אתם צריכים לעבור עם שואב אבק על המושבים.
 7. המשיכו לטפל בכלב שלכם במוצרים למניעה של פרעושים וקרציות.
 8. במהלך חודשי הקיץ הימנעו ממפגשים של הכלב שלכם עם כלבים שאתם לא מכירים, כדי שהכלב לא יהיה חשוף למעבר של פרעושים מכלבים אחרים.

4. דברו עם הוטרינר שלכם

כאשר ישנו ספק, התקשרו ודברו עם מומחה. שאלו את הוטרינר שלכם איך להיפטר מהפרעושים שעל הכלב שלכם, משום שוטרינרים מעודכנים בכל הטיפולים החדישים ודרכי המניעה. והם יכולים לעזור לכם למצוא את הדרך הטובה והבטוחה ביותר לכלב שלכם.

אלמוג קינן עם הכלבים שלו

כותב המאמר: אלמוג קינן

כבעלים של שני כלבי צ'יוואווה חמודים ואדם שאוהב כלבים מגיל צעיר, היה לי חשוב להביא אתר שיציג את המבחר הגדול של גזעי הכלבים שישנם למכירה. כך שכל מי שמחפש לקנות כלב יוכל לראות ולקבל רעיונות איזה סוג כלב הכי יתאים לו.

סוגי כלבים שיכולים לעניין אותך: