לברדור רטריבר

לברדור רטריבר זהו גזע שיכול להגיע לגובה של 60 ס"מ ולמשקל של 35 ק"ג. הלברדורים בעלי פרווה עבה במספר צבעים שונים: צהוב, שחור, לבן ושוקולד. הראש שלהם רחב, והעיניים שלהם נוצצות מנחמדות.

הלברדורים ידועים בנחמדות האין סופית שלהם, הם בני לוויה מושלמים אשר בונים קשר קרוב עם כל המשפחה. הם גם ידידותיים מאוד לשכניהם האנושיים והכלבים שמסביבם. אבל אל תשלו את הנחמדות שלהם בכך שהם רגועים, הלברדור זהו גזע נלהב במיוחד הדורש הרבה מאוד פעילות והוצאת מרץ, כמו: שחיה ומשחקים ממושכים.

מאפיינים בולטים של לברדור רטריבר

  • טמפרמנט: ידידותי, פעיל, נמרץ
  • גובה: 53-63 ס"מ
  • משקל: 24-36 ק"ג
  • תוחלת חיים: 10-12 שנים
YouTube video

צבעים של לברדור

כלבי לברדור מגיעים במגוון צבעים וזו לא רק הלברדור הצהוב שאפשר לראות בכל מקום. אפשר למצוא לברדורים בצבע שוקולד, שחור ואפילו כסוף. ישנם רק שלושה סוגי צבע מוכרים: צהוב (הנפוץ ביותר), שוקולד ושחור. עם זאת, יש סוג רביעי לא רשמי בשם "כסוף" שנראה לעתים קרובות יותר לאחרונה.

לברדור רטריבר שחור

לברדור שחור

הלברדורים השחורים מהווים כ- 10% מאוכלוסיית הלברדור רטריבר. יש להם פרווה שחורה בוהקת עבה עם נקודות זהב עשירות סביב האוזניים והעיניים. האף שלהם בדרך כלל מתאים לצבע הפרווה שלהם או שהוא שחור ובמקרה זה הם עשויים להיראות דומים ללברדור שוקולד במבט מרחוק.

כלב זה גדל בבריטניה ובאירלנד כדי לחלץ רשתות דיג ולתפוס ציד כמו עופות מים, לכלב זה מבנה חזק ומשמעותי במיוחד. הראש רחב וגושי עם קו לסת חזק שיש לו תנופים תלויים גדולים ונשיך תחתון. הזנב יהיה עבה ומתחדד בקצהו, אך לרוב לא נראה על הגב כשהוא במצב רגוע מכיוון שהוא שוכב נמוך על בטנו של הכלב.

לברדור רטריבר שוקולד

לברדור שוקולד

לברדור השוקולד מהווה כ- 25% מאוכלוסיית הלברדור רטריבר. הפרווה שלהם עשירה וכהה יותר מהלברדורים הצהובים, בדרך כלל בצבע חום שוקולד עם רמזים של אדום או חום בהיר יותר בכל פרוותם הצפופה. למעשה, ישנם גם לברדורים בצבע "שמפניה" שנראים בצבע זהב/שמנת חיוור במקום צהובים "אמיתיים".

אפם בדרך כלל תואם את צבע הפרווה שלהם או כהה יותר, כפי שאופייני לרוב הכלבים בצבע חום. יש להם ראשים חסומים עם קו לסת חזק ועצירה ברורה עם עיניים עמוקות שבדרך כלל יהיו בצורת אליפסה.

לברדורי שוקולד גודלו במקור לצוד דובים, חזירי בר וציד גדול אחר, כמו גם למשוך עגלות לציידים שרוצים להימנע מפציעה מביצוע סוג זה של עבודה בעצמם.

לברדור רטריבר צהוב

לברדור צהוב

הלברדור הצהוב מהווה כ- 50% מאוכלוסיית כלבי הלברדור. הפרווה שלהם בצבע צהוב/זהוב שנוטה להתבהר מעט ככל שהם מתבגרים ונשירה עונתית. לחלק מהלברדורים עשויים להיות גם כתמים לבנים על החזה או בהונותיהם בגלל הגנים התורמים לצבע הפרווה שלהם.

האף שלהם בדרך כלל תואם את צבע הפרווה שלהם או כהה יותר, כפי שאופייני לרוב הכלבים בצבע חום. לראשיהם החסומים יש עצירה ברורה, עיניים עמוקות ולסתות חזקות. הם בדרך כלל גבוהים יותר מסוגים אחרים של כלבי לברדור והם ישקלו יותר בממוצע גם בגלל מבנה עצמות גדול יותר מאשר לברדור שוקולד. 

הלברדורים הצהובים גדלו במקור כדי להיות בני לוויה לציד עבור ציידי ציפורים שהיו זקוקים לכלב יציב שיכול לחלץ ציד מהיבשה או מהמים מבלי לחשוש שהם יותקפו על ידי הטרף שהם שולפים.

למרות שיש שלושה צבעים שונים של לברדור, לכולם יש כמה דברים משותפים. הם כולם כלבים ידידותיים ואינטליגנטיים במיוחד שיעשו כל שביכולתם כדי לרצות את בעליהם.

הם בדרך כלל לומדים פקודות חדשות בתוך חמש עד עשרים חזרות, מה שמקל על אימון. הם גם מסתדרים היטב עם ילדים וחיות מחמד אחרות כשהם מוצגים כראוי על ידי הבעלים מכיוון שהם משתוקקים לתשומת לב אנושית.

סוגי לברדור רטריבר

ישנם שני סוגים מרכזיים של לברדור רטריבר: לברדור אמריקאי ולברדור אנגלי. למרות שהם עשויים להיראות דומים, יש להם מקורות שונים ומאפיינים המגדירים אותם. להלן מבט על כל סוג ביתר פירוט.

מקורו של כלב הלברדור רטריבר במחוז הקנדי ניופאונדלנד ולברדור. הם גדלו במקור כדי לעזור לדייגים לגרור רשתות, לחלץ דגים מהמים הקרים ולסייע במשיכת עגלות.

האופי הרגוע שלהם הופך אותם לחיית מחמד משפחתית נהדרת שאוהבת ילדים עד מאוד. הם בעלי חיים אינטליגנטיים המגיבים היטב לאימון חיזוק חיובי ואוהבים לרצות את בעליהם. על פי מועדון הכלבנות האמריקאי, הם מדורגים כאחד הגזעים הפופולריים ביותר בכל הזמנים, ביחד עם קרובי המשפחה שלהם – הגולדן רטריבר.

לברדור אמריקאי מול לברדור אנגלי

ישנם הבדלים עדינים בין התנהגות הלברדורים האמריקאים והלברדורים האנגליים, שבדרך כלל תוכלו לראות אותם מיד אם אתם יודעים מה אתם מחפשים. הנה מבט על המאפיינים הייחודיים של כל גזע.

לברדור אמריקאי

לברדור אמריקאי

הלברדור האמריקאי הוא הפופולרי יותר מבין שני הסוגים, ומעט גדול מהמקבילה הבריטית. יש לו ראש רחב יותר עם אוזניים רחבות יותר, מבנה גוף עבה וחזק יותר ורגליים קצרות יותר. הם גם נולדים בצבע חום שוקולד או שחור, אשר מתבהר לחום זהוב שזהו הצבע הידוע של כלבי לברדור עם הזמן.

לברדור אנגלי

לברדור אנגלי

בהשוואה לעמיתיהם האמריקאים, הלברדורים האנגלים רזים יותר מסביב עם רגליים ארוכות יותר שקטנות יחסית לשאר גופם. לראשיהם יש כתרים שטוחים יותר עם לוע צר יותר ואוזניים קטנות יותר המתקפלות בדרך כלל קדימה. הם נוטים להיות גם בצבע כהה יותר, בדרך כלל יש להם פרווה שחורה שמתפוגגת לגוונים של צהוב וחום שוקולד.

כיצד להבדיל בין לברדור אמריקאי ולברדור אנגלי

אמנם המראה שלהם עשוי לחפוף מעט, אבל יש כמה דרכים לזהות אם אתה מסתכל על לברדור אמריקאי או אנגלי. ראשית, ללברדור אנגלי בדרך כלל יש אוזניים עומדות ישרות במקום להתקפל קדימה.

הפרווה שלהם גם נוטה להיות בצבע כהה יותר בגלל מכיל יותר פיגמנט מלנין במהלך ההתפתחות, כך שצריך להקפיד על טיפוח מתאים לכלב הלברדור. מצד שני, ללברדורים אמריקאים יש אפים בולטים עם נחיריים שיושבים גבוה על לועיהם. יש להם גם זנבות ישרים יותר התלויים מחלצותיהם במקום להתכרבל כלפי מעלה בצורת "חרב" כשהם מכשכשים בהם בהתרגשות.

מקורם של שני סוגי הלברדור רטריבר הוא בקנדה והם מהווים חיות מחמד משפחתיות פנטסטיות. עם זאת, חשוב גם להיות מסוגל להבדיל בין סוג אחד למשנהו כדי לקבוע איזה מתאים יותר לאורח החיים שלך. הם אולי נראים דומים, אבל הלברדורים האמריקאים והאנגליים מתנהגים לעתים קרובות גם בצורה שונה בשל תקני הרבייה השונים שלהם לאורך זמן.

טיפוח כלב לברדור רטריבר

ללא קשר לצבע של לברדור, חשוב לטפח אותם באופן קבוע כדי למנוע מקשרים ולכלוך להיווצר בפרווה העבה שלהם. למרות שעשויות להיות להם דרישות טיפוח מעט שונות בהתאם לסוג הצבע, יש צורך להבריש את כולם בקביעות ולרחוץ אותם בעת הצורך כדי שהפרווה היפה שלהם תהיה נקיה לגמרי.

לברדורים הם גזע כלבים פופולרי מאוד, וחשוב לטפל בהם היטב. טיפוח לברדור הוא גם קל וגם לא יקר, וישמור על פרוותם נקייה ובריאה, מה שיעזור גם נגד נשירה. טיפוח לברדור גם עוזר לבנות קשר חזק בין הבעלים לחיית המחמד, אז אנחנו ממליצים מאוד להקפיד לבצע טיפוח לכלב הלברדור שלכם.

הלברדורים הם כלבים גדולים וחסונים שיש להם הרבה אנרגיה. הם אוהבים להשתולל בחוץ, לרוץ בטבע ולשחות במים. אלו הן רק חלק מהפעילויות שיכולות ללכלך את פרוות הלברדור שלך. חשוב לוודא שהם תמיד נראים טוב ושהפרווה שלהם בריאה ונקיה.

למה חשוב לטפח כלב לברדור

כלבי לברדור רטריבר משירים שיער כל השנה, אך הנשירה תגדל במהלך חודשי הקיץ כדי לעזור לשמור עליהם קרירים. יש להם פרווה שמסייעת להגן עליהם מתנאי מזג אוויר קיצוניים. חשוב להבריש את הפרווה שלהם באופן קבוע כדי שלא יווצרו מחצלות בשיער מה שיכול להיות כואב לכלב וקשה להיפטר מהם מאוחר יותר.

אתה יכול גם להשתמש בכפפות גומי או פשוט להשתמש בידיים חשופות בזמן ההברשה. רק תוודא שיש לך אותם מטופחים לפני הרחצה כי הם עדיין יישלו אפילו יותר לאחר הניקוי!

כשאתם בוחרים שמפו ללברדור שלכם, עדיף לחפש שמפו במיוחד עבור כלבים או גורים, מכיוון שהם עדינים יותר לעור. אם אתה אלרגי לקשקשים של כלבים, מומלץ להשתמש בשמפו ומרכך היפואלרגניים. חשוב גם לא לרחוץ את הלברדור שלך לעתים קרובות מדי, שכן זה יכול להרוס את השמנים הטבעיים שלהם, מה שמגן עליהם מפני לכלוך ומגרים סביבתיים. כוונו בערך פעם בארבעה שבועות או לפי הצורך אם הם ממש מלוכלכים.

איך לבצע טיפוח של לברדור

פרווה

כשאתה מצחצח את פרוות הלברדור שלך, תרצה להתחיל עם הראש ולעשות את דרכך בחזרה במורד הגוף. ודא שאתה מצחצח את כל המחצלות בהקדם האפשרי כי אלה עלולים להפוך לכאובים ככל שעובר הזמן ועלולים לגרום להיווצרות קרחות עם הזמן. התחל עם מסרק מתכת באיכות טובה וצחצח את השיניים לפחות פעם בשבוע כדי להיפטר מכל אקדח שנתקע להם בשיניים.

אוזניים

הלברדורים ידועים כבעלי אוזניים נפולות בזמן שינה, אבל אם אתה מבחין בריח לא נעים כלשהו שמגיע מתעלת האוזן או אם הוא אדום, אז חשוב לקחת את הלברדור שלך לוטרינר. נקו תמיד את הלכלוך שמצטבר באוזניים שלהם לפחות פעם בשבוע על ידי שימוש בכדורי צמר גפן ספוגים במי חמצן. לעולם אל תשתמש במקלות אוזניים שכן אלו עלולים לגרום נזק לעור התוף אשר גם מגביר את הסיכון לזיהומים.

ציפורניים

תרצה להקדיש תשומת לב מיוחדת לציפורניים של הלברדור שלך מכיוון שהן גדלות מהר מאוד. אם אתה מבחין שהם הופכים לבנים או מתקשים לחתוך אותם עם קוצץ ציפורניים רגיל, סימן שאתה צריך לבקר את הווטרינר שלך כדי לקבל קוצץ ציפורניים מתאים לכלבים ומידע על האורך הטוב ביותר לשמור אותם.

אם תנתק יותר מדי, אז הלברדור שלך ידמם וזה יכול להיות מאוד כואב. לא רק זה, אלא שאם הציפורניים שלהם באמת ארוכות, אז זה הופך להיות לא נוח להן להסתובב וגורם לנזק גם לכפות הרגליים שעלול להוביל לדלקת פרקים.

הלברדורים אוהבים מים ולכן חשוב לרחוץ אותם באופן קבוע כדי שלא יסתבך בצרות! וודאו שיש להם מי שתייה טריים זמינים בכל עת מכיוון שכלבים מתייבשים מהר מאוד. שים לב לסימנים של מחלת לב או מחלת כבד מכיוון שמצבים אלה שכיחים בכלבים מבוגרים אפילו לברדורים. לבסוף, שמרו על האוזניים והציפורניים שלהם והלברדור שלכם יברח תוך זמן קצר!

החשיבות של טיפוח לברדור רטריבר

אנשים רבים מאמינים שטיפוח לברדור אינו הכרחי. עם זאת, כמו כל הכלבים, הם צריכים להיות מטופחים על בסיס קבוע על מנת לשמור אותם נקיים ובריאים. לברדור רטריבר בדרך כלל אינו דורש תחזוקה גבוהה בכל הנוגע למראה שלו, אולם זה לא אומר שהם צריכים לעבור ללא ניקוי או הברשה מתאימים.

אילו כלים ומוצרים תצטרכו

כאשר מדובר בטיפוח לברדור רטריבר, תחילה תצטרכו להכין את הכלים הדרושים. זה כולל שמפו לכלבים, תמיסת ניקוי אוזניים, שמפו היפואלרגני לכלבים או שמפו לחות, עמילן תירס או אבקת תינוקות, מסרק מתכת או מברשת זיפים לצחצוח הפרווה ואוזניות הסיליקון שלהם.

זה רק היסודות שתצטרכו עבור טיפוח לברדור. בכל הנוגע למוצרים, ישנם רבים ושונים הזמינים בשוק כיום, אך הקפד לבצע את המחקר שלך לפני שתבחר אחד. לדוגמה, אם יש לך אלרגיות למרכיבים מסוימים בשמפו, וודא שאתה בוחר חלופה.

בעיות נפוצות בטיפוח לברדור רטריבר

טיפוח לברדור אולי נראה די פשוט וישיר, אבל יש כמה בעיות נפוצות שצצות שכדאי להיות מודעים להן. אחת הבעיות הנפוצות ביותר היא דלקות אוזניים. הקפד לנקות את אוזני הלברדור שלך לפחות פעם בשבוע מכיוון שזה יכול לעזור למנוע כל זיהומים מלהתרחש.

אם במקרה הם מפתחים זיהום, הקפד לקחת אותם לוטרינר שלך לטיפול. בעיה נפוצה נוספת היא אם הציפורניים שלהם הופכות ארוכות מדי. כאשר זה קורה ואתה לא יכול לקצץ אותם עם מספריים או קוצץ רגילים, אז הגיע הזמן לטיול לווטרינר.

אנשים רבים תוהים באיזו תדירות יש לבצע טיפוח לברדור רטריבר. התשובה משתנה בהתאם לכמה גורמים שונים, כמו הסביבה בה הם חיים, כמה מהר הפרווה שלהם צומחת וכמה זמן אפשר להקדיש לביצוע הטיפוח. מכיוון שאינך רוצה לטפח אותם לעתים קרובות מדי ולהסתכן בגרימת לחץ או נזק, מומלץ לדבר עם הוטרינר שלך שייתן לך הנחיות לגבי לוח הזמנים הטוב ביותר לטיפוח הלברדור רטריבר. 

בהתאם למשתנים אלו, יש אנשים שבוחרים להבריש את הכלבים שלהם פעם בשבוע ולרחוץ אותם כל חודשיים בעוד שאחרים מעדיפים מפגשי טיפוח תכופים יותר. טיפוח לברדור חיוני לשמירה על הכלב שלך נקי ובריא.

תזונה

הלברדור צריך להסתדר יפה עם אוכל כלבים באיכות גבוה. רצוי להתאים לכלב את האוכל לפי גילו (גור, בוגר, מבוגר). חלק מכלבי הלברדור נוטים להגיע למשקל עודף, אז רצוי מאוד להשגיח על התזונה של הכלב, לראות שהוא לא אוכל יותר מדי, ולא מגיע למשקלים גבוהים. במידה ואתם מודאגים ממשקל הכלב שלכם, פנו לוטרינר שלכם להתייעצות. ממתקים יכולים להיות כלי עזר בשביל לאלף את הכלב, אבל אם תתנו יותר מדי זה יכול לגרום לעליה גדולה במשקל, לכן הקפידו על המינונים.

חשוב לכל בעלים שבוחר בלברדור רטריבר כחיית מחמד להבין שכלבים אלה בדרך כלל משמינים ככל שהם מתבגרים. משמעות הדבר היא שמירה על פעילות גופנית ופעילות גופנית יומיומית יסייעו גם לשמור על משקל תקין כך שאין סיבוכים עקב השמנת יתר בהמשך.

התעמלות

הלברדור הוא גזע מאוד נלהב ונמרץ שצריך המון התעמלות ומשחק בכל יום. כלב לברדור שלא מוציא מרץ באופן רצוי יכול להיות היפראקטיבי וזה יכול להשפיע על ההתנהגות שלו לרעה. הפעילות המועדפת על הלברדור היא לשחות ולשחק לך תביא. כלבי לברדור גם מאוד אוהבים לצאת לטיולים בטבע. כלבי לברדור גם ידועים ככלבים מצוינים לעזרה לבעלי נכויות, לחילוץ נפגעים ועוד.

YouTube video

אילוף

בגלל האופי הנמרץ של הלברדור וגודלו הפיזי הגדול, כדאי מאוד לחשוף אותו מוקדם לכמה שיותר אינטראקציות עם אנשים וכלבים. בצורה מדורגת לחשוף אותו למקומות ואנשים שהוא לא מכיר. כלבי לברדור מכל הסוגים הם כלבים מסורים, אינטליגנטים ונלהבים שצריכים להשתלב בכל פעילויות המשפחה. 

לברדור הוא גזע כלבים חכם במיוחד אשר ניתן לאלף אותו בקלות וללא כל בעיה. כמו כן כלבי לברדור ידועים ככלבי נחיה מעולים וכשותפים מתוקים ואינטיליגנטים.

בריאות

לברדורים הם כלבים בריאים בסך הכל, כמו כל סוגי הכלבים הגדולים לברדורים יכולים לפתח בעיות בקיבה. בעלים של לברדור צריכים להתייעץ על הוטרינר שלהם ולשים לב לסימפטומים שיכולים להעיד על בעיות קיבה שיכולות להתפתח במהלך השנים.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: