מלטז

בין הכלבים הננסיים האהובים, מלטז נחשב לגזע פופולרי במיוחד – עד כדי כך שישנן בובות משחק רבות בצורת כלבלבי מלטז חמודים. אך זהו כלב שמעבר לצורה החיצונית היפה להפליא שלו, הוא גם אינטליגנטי בצורה יוצאת דופן, קל לתקשר עמו, לאלף וללמדו "טריקים" שונים.

אחת התכונות הפיזיות העיקריות של כלב מלטז למכירה היא העובדה שפרוותו אינה נשירה: כלב קטן שלא גדל ולא משיר שיער כמו כלבי מלטז, הוא אהוב ביותר אצל משפחות שהניקיון הוא קריטי עבורן, כמו גם אצל מי שאלרגי לפרוות כלבים אבל אוהב אותם מאוד.

מאפיינים בולטים של כלבי מלטז

  • טמפרמנט: עדין, שובב, מקסים
  • גובה: 17-25 ס"מ
  • משקל: עד 4 ק"ג
  • תוחלת חיים: 12-15 שנים
YouTube video

המלטז הינו כאמור כלב היפואלרגני, מכאן שהוא אינו מעורר תגובות אלרגניות ומתאים לאנשים שנמנעים מגידול כלבים, בשל החשש לפתח תגובות גופניות אלרגניות. הפרווה שלו ארוכה, לבנה וצחה, אין לו "פרווה תחתונה" כמו לגזעים אחרים ולכן הוא לא משיר שיער. וזו אחת הסיבות לכך שכלב מלטז למכירה הוא אחד הגזעים הפופולריים ביותר בישראל.

גודלו של כלב מלטז בוגר הוא קטן ביותר, גם ביחס לכלבים ננסיים אחרים: 25 סנטימטר של גובה לערך ומשקל של כשלושה קילוגרמים. זהו "כלב כיס" שניתן לשאת בקלות על הידיים אם אתם מעוניינים לפנק אותו.

כמובן שקל מאוד ללכת איתו לטייל ברצועה, גם אם מדובר בילד שמחזיק בה. למרות שהוא אוהב להיות בחוץ, כמו כל הכלבים, מלטז איננו כלב שזקוק להוצאת אנרגיה מרובה – ולכן גידולו וטיפוחו בבית יספיקו לו בהחלט בהיבט של הפעילות הגופנית, שהוא זקוק לה.

ההיסטוריה של כלבי המלטז

גזע המלטז הוכר לראשונה כגזע ייחודי של כלבים בשנת 1954, אך התקנים של הגזע התעדכנו מאז והתקן האחרון נקבע ב 1989 על ידי הפדרציה הבינלאומית לתקינה של כלבים. על פי ההנחה המקובלת, כלבי המלטז המקוריים הובאו למלטה לראשונה לפני מאות שנים על ידי הכובשים הפיניקים, אשר שלטו באזור הים התיכון לפני העלייה של יוון כשליטה. בהמשך הדרך, כלבי המלטז נחשבו לסמלי סטטוס בקרב הנשים בחברה הגבוהה של האימפריה הרומית וממש כמו שמקובל היום – גם אז הכלבים הפיצפונים הללו היו אהודים מאוד בקרב חובבות אופנה.

מלטז – תכונות אופי עיקריות

למרות יופיו והעובדה שבלתי אפשרי להתעלם ממראהו החמוד, בעליהם של כלבי מלטז יכולים להעיד שזהו כלב נוח מאוד לגידול ואין ספק שאופיו מהווה שיקול משמעותי בבחירה של הגזע הזה דווקא והעדפתו על פני כלבים מגזעים אחרים. מלטז ננסי נחשב לנאמן מאוד לבעליו ולעתים זו עלולה להיות אפילו בעיה: עודף האהבה לבעלים עלולה להפוך גם לחרדת נטישה ולפחד מזרים, מה שגורם לכלבים מסוימים לחשוש מילדים המסתובבים בבית ומאנשים שמתהלכים לידם ברחוב.

חשוב אם כן, "להשתמש" בעובדה שגורי מלטז הם חכמים כל כך וניתן לאלפם בקלות. עובדה זו תומכת בפיתוח היכולת של הכלבלב הצעיר להישמע לבעליו ולהוראותיו וגם לסמוך עליו, משמע להבין שאם הבעלים עצמם בוטח באדם אחר – אזי גם הכלב ירגיש שהוא יכול לסמוך על אותו האדם. זה חשוב במיוחד, כאשר מאמצים כלב מסוג מלטז לבית שיש בו ילדים קטנים.

מדוע כדאי לאמץ גור רק מבתי גידול?

ממש כמו כלבים גזעיים אחרים, גם בחיפוש אחר מלטז ננסי בית גידול מקצועי יהיה המקום הטוב ביותר לקנות ממנו את הגור שלכם, לאחר שתהיו בטוחים כי הוא קיבל את תנאי המחייה האופטימליים מרגע ההמלטה ועד למסירתו, בדרך כלל סביב גיל שלושה חודשים.

מלבד אוכל איכותי ומתן תשומת לב ואהבה מתמדת הן לגורים הצעירים והן להוריהם הבוגרים, בית הגידול צריך לספק תעודות יוחסין מלאות ולבדוק את הכלבים באופן קבוע. המטרה של הבדיקות התכופות היא כדי לוודא שהם אינם סובלים ממחלות וכן על מנת לבצע את רביית הכלבים תחת הקפדה על גנטיקה ו"קווי דם" נכונים, המבטיחים כלבים העומדים בתקן של הגזע וגורים עליזים ופעלתנים, הצפויים לגדול ולהיות לכלבי מלטז בעלי התכונות המוכרות והאהובות.

אילוף כלבים מגזע מלטז 

YouTube video

אין להפריז בחשיבותו של תהליך אימון ואילוף קפדני של גורי מלטז, כיוון שהמראה העדין והמתוק שלהם עלול לבלבל: אלו הם כלבים "דעתניים" מאוד שנובחים לא מעט, מכאן שדרושה להם משמעת והרגלי חינוך טובים, שימתנו את הצורך שלהם לנבוח ולנסות למתוח את הגבולות מול דיירי הבית האחרים. מצד שני, כאמור, החוכמה הטבעית שלהם מאפשרת תקשורת נוחה עמם ובנוסף לכך – הם ינסו להרשים את בעליהם ללא הרף, מה שהופך את תהליך החינוך לפשוט למדי. קל יהיה לבסס תרגילים, "טריקים" ופקודות על ידי מתן חטיפים, כיוון שכלבי מלטז באופן כללי צפויים להגיב היטב לחיזוקים חיוביים ולצ'ופרים שונים, כולל ליטופים ומילים של אהבה.

הנביחות העזות והתכופות של מלטז עלולות לעייף ולהטריד את מנוחתם של בני המשפחה, לכן כדאי לרכוש עבורו צעצועי כלבים ייעודיים ולשחק עמו בתוך הבית, על מנת למלא את הצורך שלו בחברה וגם בכדי לעייפו כאשר הוא פעלתני ונבחן יתר על המידה. עם זאת, חשוב ללמד את הכלבלב שלא לשחק עם חפצים ומאכלים שהוא מוצא ברחוב, על מנת להימנע מבליעה של חומרים מסוכנים ולא "לשאוב" כל דבר שהוא מוצא על המדרכה בזמן שהוא מטייל בחוץ. 

טיפים למגדלים והתמודדות עם אתגרים

על אף עובדת היותו של הגזע היפואלרגני עם פרווה לא נשירה, מלטז גזעי הוא בעל שיערות ארוכות ומרשימות שחשוב לטפח ולגזוז – לא רק בשביל היופי אלא גם למען בריאותו של הקטנטן. האורך של הפרווה מהווה יתרון בחורף, אך ללא הברשה תכופה היא עלולה לפתח קשרים ואפילו מעין "ראסטות", שמקשות על טיפוח הכלב ועלולות להתלכלך בקלות. בעונה החמה, מומלץ לגשת לספר מקצועי שיגזוז את הפרווה ויעצב אותה בהתאם לצורך ולצורה האהובה עליכם, שתשווה לכלב מראה אפילו עוד יותר חמוד.

YouTube video

עניין בריאותי נוסף שיש לשים עליו דגש הוא עיניו של הכלב: מלטז הוא גזע שנוטה לדמוע, לכן חשוב לנקות את העיניים באופן תדיר ולבדוק באופן קבוע את אזור העיניים, כדי "לתפוס בזמן" דלקות שעלולות להיווצר. נושא המשקל גם הוא עלול להוות אתגר בגידול של כלב מלטז, זאת בשל גודלו הקטנטן והעובדה כי עודף משקל עלול להפוך לבעיה של ממש, לכלב שאינו יכול להתמודד עם שומן מיותר. אם אתם מרגישים שכלבכם האהוב הולך ומשמין, כדאי להתייעץ עם וטרינר לקבלת המלצה על מזון מותאם, שישיב את הכלב למשקל האופטימלי עבורו.

מלטז בישראל 

כלבי מלטז ראשונים הגיעו לישראל בשנות השמונים של המאה הקודמת והתקבלו באהבה רבה, בשל יופיים המדהים והאילוף הפשוט שלהם. גודלו וכן העובדה שהוא אוהב חללים קטנים יחסית ולא זקוק למרחבים גדולים, התאימו להרבה מגדלי כלבים בישראל שמתגוררים בדירות ללא חצר ויכולים היו ליהנות מכלב שמתאים למקום כזה, שבו הוא מרגיש בטוח ורגוע יותר.

תוחלת החיים הממוצעת של כלבי מלטז יכולה להגיע ל 15 שנה ואף יותר, כאשר מעניקים לו את כל התנאים שהוא זקוק להם על מנת לגדול ולהתפתח וכן את הטיפולים הרפואיים שהוא עלול להידרש להם, בעיקר בזקנה ובעיקר בנוגע להקפדה ההכרחית על טיפוח הפרווה הייחודית. עבור אנשים מבוגרים שמבקשים לאמץ כלב חדש, מלטז הוא הגזע האידיאלי והוא יכול להפוך לחבר אמיתי, מתוק ונאמן לבעליו.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: