פמברוק וולש קורגי

פמברוק וולש קורגי או בקצרה – קורגי, הוא אחד מגזעי הכלבים הנעימים והנחמדים ביותר מבין גזעי הכלבים הבינוניים. הקורגי הוא כלב חזק, אתלטי, מלא שמחת חיים אשר מביע המון חיבה לסובבים אותו. זהו אחד מגזעי הכלבים הפופולריים והאהובים ביותר בשנים האחרונות.

קורגי הוא כמו כלב גדול, רק באריזה קטנה. הוא בעל רגליים קצרות אך חזקות, והוא בעל מבנה רחב ונמוך. למרות המראה הקטן והתמים שלהם, כלבי קורגי הם מהירים וזריזים להפליא. 

כלבי קורגי יכולים להיות במגוון צבעים כגון: אדום, אפור, חום, שחור, זהוב ועוד. והם יכולים להיות עם חלקים לבנים וגם בלי. כמו כן ישנו תת גזע נוסף של קורגי אשר נקרא קרדיגן. אמנם זהו גזע קרוב משפחה אבל ישנם הבדלים מהותיים בין פמברוק קורגי לקרדיגן קורגי.

הקורגי הוא כלב נבון ורגיש שנהנה מאוד לשחק עם המשפחה והקרובים שלו. הוא מגיב מצוין לאימונים ואילוף, ומשתף פעולה בצורה יוצאת דופן.  

מאפיינים בולטים

טמפרמנטחכם, ערני, חם ואוהב
גובה כתפיים25-30 ס"מ
משקל12-14 ק"ג
תוחלת חיים12-13 שנים
YouTube video

טיפוח

כלבי פמברוק וולש קורגי הם כלבים שמשירים לא מעט שיער. הקורגי בעל פרווה כפולה ודי ארוכה, והוא מנשיר שיער במהלך כל השנה, ובמיוחד בחודשי האביב כאשר הקיץ מתחיל להגיע ומזג האוויר מתחמם. 

הברשת הפרווה באופן יום יומי תפחית משמעותית את כמויות השיער הנושר, ותמנע פיזור שלו ברחבי הבית. במהלך תקופות הנשירה, גם אמבטיה או מקלחת יכולים לעזור להוריד כמויות שיער משמעותיות. במידה ואתם מברישים את הקורגי שלכם לאחר מקלחת, חשוב להקפיד להבריש רק לאחר שהוא יבש לחלוטין. 

בנוסף, כמו כל שאר גזעי הכלבים, חשוב להקפיד לגזוז את הציפורניים של הקורגי שלכם כאשר הן מתארכות יתר על המידה. במידה והציפורניים יהיו ארוכות מדי הן יכולות לגרום לכאבים ואי נוחות בזמן הליכה וריצה של הכלב.

התעמלות

וולש קורגי הוא גזע חזק ואתלטי אשר גודל לצורך עזרה בגידול עדרים וחיות משק אחרות. אי לכך הקורגי אוהב מאוד פעילויות פיזיות, והוא הכי שמח כאשר יש לו משהו לעשות. קורגי זקוק לפעילות יומית כדי לשמור על הבריאות הפיזית והמנטלית שלו.

קורגי יכול להסתדר מצוין בטיולים ארוכים, להצתרך לריצה או טיול אופניים וכדומה. אבל בגלל הרגליים הקצרות שלו הקורגי לא יצליח לעמוד בריצה מהירה וממושכת, לכן צריך לדעת להתחשב בו כאשר עושים טיולים אקסטרימיים יותר.

אילוף

YouTube video

כמו בכל גזעי הכלבים, מומלץ מאוד להרגיל את הקורגי כבר מגיל צעיר לאנשים וחיות אחרות. לחשוף אותו בצורה הדרגתית למגוון רחב של אנשים, מקומות, וסיטואציות. ובכך הכלב יפתח התנהגות נאותה ויעמוד בכל מיני גירויים שונים.

לכלבי וולש קורגי יכולה לפעמים להיות דעה משלהם, אבל הם כלבים שאוהבים מאוד לרצות, ולשתף פעולה עם הבעלים שלהם. לכן לאלף כלב קורגי להיות כלב מנומס ומחונך, אמורה להיות משימה קלה יחסית. עשו זאת על ידי חיזוקים חיוביים ותנו לכלב פרס בכל פעם שהוא מציית ועושה את הדבר הנכון.

תזונה

פמברוק וולש קורגי הוא כלב שאמור להסתדר מצוין עם מזון כלבים איכותי. וודאו שהאוכל שאתם נותנים לקורגי שלכם תואם את גילו, בין אם הוא גור קטן, כלב בוגר, או כלב מבוגר, תוכלו למצוא מזון כלבים תואם.

כמו כל כלב, גם הוולש קורגי יכול לסבול מעודף משקל כאשר התזונה שלו אינה מאוזנת. לכן וודאו שהכלב שלכם אוכל כמות נכונה של מזון כלבים, והימנעו ככל הניתן מלתת לקורגי ממתקים ואוכל של בני אדם. במידה ואתם מוטרדים ממשקל הכלב שלכם, פנו לוטרינר והתייעצו איתו לגבי תזונת הכלב שלכם.

כלבי הקורגי של מלכת אנגליה: ההיסטוריה של הקשר המלכותי

זה מוקד בתרבות הבריטית מאז ומתמיד: כלבי הפמברוק וולש קורגי של המלכה אליזבת. כשמסתכלים עליהם, נראה ברור שהם הפכו לאחד הסמלים האייקונים ביותר של בריטניה ומשפחת המלוכה שלה. אז מאיפה הגיעו הכלבים הקטנים והחמודים האלו? ולמה יש להם היסטוריה כה ארוכה עם משפחת המלוכה?

במשך שנים רבות, כולם האמינו שהסיפור התחיל בשנת 1933 כאשר המלך ג'ורג' השישי הפך למלך לאחר שאביו נפטר. עם זאת, בשנה זו (1933), לא נראו כלבי קורגי בתצלומים. רק בשנת 1935, ג'ורג' החל להיות הבעלים של הכלב הראשון שלו בשם "דוקי". ההיסטוריון שגילה עובדה זו מאמין שייתכן שהנסיך אדוארד השמיני קיבל קורגי בעצמו, אך הוא לא דאג לו ונתן אותו.

אז אם דוקי הגיע מהקו של הנסיך אדוארד השמיני, מי היה אחראי להבאת כלבי הקורגי של המלכה אליזבת לארמון בקינגהאם? כמובן שנשמעה שמועה שאף אדם לא אחראי בפועל. למעשה, יש אנשים המאמינים שג'ורג' השישי קנה כלבי וולש קורגי ממספר מגדלים ששלחו אותם מחוות מקומיות בפמברוקשייר. אולי אמו שילמה על כמה מהם? כנראה שלעולם לא נדע…

למה למלכה אליזבת יש כלבי קורגי?

זו אחת השאלות הנפוצות ביותר שיש לכולם על כלבי קורגי. למה למלכת אנגליה יש כל כך הרבה מהם? כשמסתכלים על כל בני משפחתה לאורך ההיסטוריה, מתברר כשמש מדוע הם חלק כה גדול מאורח החיים המלכותי של בריטניה.

אנשים שמטפלים בכלבים שלהם כמו גם בני המלוכה בהחלט ראויים ליחס מיוחד מהסובבים אותם. למעשה, אם אתה מצפה שהכלב שלך יקבל יחס טוב יותר מצד אחרים, אז אין סיכוי שאי פעם תמצא את עצמך במצב רע עם חיית המחמד שלך.

אולי זה מה שגרם לנסיך ג'ורג' להשקיע זמן בעבודה על מערכת היחסים שלו עם דוקי ובהמשך להפוך למלך אנגליה? אף אחד לא יודע את התשובה לשאלה הזו. כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לשער.

מה קרה עם כלבי הקורגי של המלכה אליזבת בעשור האחרון בערך? רק לאחרונה אנשים גילו על אהבתה לכלבי קורגי והבינו עד כמה תפקיד חשוב היה להם בחייה. כמובן, כשחושבים על זה, כלב לצידך תמיד יהיה דבר טוב.

זה אולי אפילו יעזור למישהו לשפר את התדמית שלו בכך שיראו אותו מסתובב בעיר עם חיית מחמד קטנה לרגליו במקום ללכת בין שני שומרי ראש גבוהים… אבל אני לא חושב שזה מה שהכי חשוב למלכה אליזבת השנייה. היא אוהבת כל אחד ואחד מהקורגיים שלה לא משנה מה.

כמה כלבי קורגי גידלה מלכת אנגליה?

אין תשובה אמיתית לשאלה הזו. מספר הקורגים שבבעלותה של המלכה אליזבת בעשורים האחרונים יכול להיות בעשרות, אבל אף אחד לא יודע בוודאות. כל מה שאנחנו יודעים זה שכלבי פמברוק וולש קורגי הפכו לחלק מהחיים שלה ומארמון בקינגהאם שקשה לדמיין את המקום בלעדיהם.

בתקופת שלטונו של ג'ורג' היו לו בסך הכל ארבעה כלבים: דוקי, ג'יין, סוזן ופגי. כולם קיבלו שמות כי הוא רצה לתת להם מגע אנושי במקום לחשוב עליהם כחיות מחמד בלבד. למעשה, כל אחד היה "ליידי" במוחו! אולי מכאן באה הנטייה של המלכה אליזבת להתייחס לבני אדם כמו למנהיגי להקה.

לאחר שג'ורג' נפטר, בתו הנסיכה אן השתלטה על הבעלות של כלבי הקורגי. מסיבה לא ידועה, לא נולדו בארמון כלבי קורגי חדשים לאחר זמן זה. מה קרה? אף אחד לא בטוח. אולי פשוט נגמרו להם גורי קורגי ממגדלים מקומיים ולא יכלו להשיג יותר?

מה שלא יהיה, למלכה אליזבת השנייה היו בסך הכל ארבעה קורגים לפני שהיא הוציאה את כולם לטירת וינדזור כדי לחיות את שנותיהם האחרונות בשלום.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: