פודל

כלבי פודל נחלקים לארבעה סוגים: פודל טוי, פודל ננסי, פודל סטנדרטי ופודל ענק. כאשר פודל טוי וגם פודל ננסי, הם ללא ספק כלבים זעירים ביותר והם שונים למדי מהסוג השלישי והרביעי בכמה וכמה היבטים.

אם אתם חולמים לאמץ כלב קטן שלא גדל ולא משיר שיער, ייתכן שגור פודל יהיה המתאים עבורכם, אך חשוב שתכירו לעומק את מאפייני הגזע כולו ושל הכלבים הננסיים באופן מיוחד, כיוון שהגידול שלהם דורש תשומת לב באשר לתכונות הפיזיות שלהם וכן התחשבות באופי שלהם, שיכול להיות מעט מאתגר עבור הבעלים.

סוגים של פודל וההבדלים ביניהם במראה ובאופי

כל כלבי הפודל הם בעלי פרווה נעימה שאיננה נושרת, לכן הם אידיאליים לגידול על ידי אנשים שאלרגיים לפרוות של בעלי חיים ולמי שמעדיף כלבים שאינם משירים שיער מטעמי ניקיון הבית. גוון הפרווה של כלבי פודל מכל הסוגים יכול להיות בין לבן צחור ועד לאדום או אפרסק, משמע שאפשר למצוא, לצורך הדוגמה, כלב פודל מיניאטורי בצבע חום וגם פודלים ענקיים בגוון זהה. עם זאת, ישנם כמה וכמה מאפיינים שונים מבחינה פיזית, בין סוגי הפודל, כמו גם הבדלים משמעותיים מבחינת תכונות האופי.

כלבי פודל זעירים

YouTube video

פודל טוי מיני הוא הסוג הקטנטן ביותר של הגזע, כאשר ממוצע הגובה עומד על 28 סנטימטרים ומטה. גם הפודל הננסי הוא פיצפון ומגיע לגובה של 38 סנטימטרים לכל היותר. משקלם של הפודלים הזעירים הללו מגיע לכשלושה קילו ועד חמישה או שישה לכל היותר, אצל כלבי פודל ננסי "גדולים" למדי.

האתגר העיקרי בחינוך של הסוגים הקטנים יותר של כלבי פודל, הוא בנוגע לחברותיות שלהם כלפי בני אדם וכן כלפיי כלבים אחרים. פודלים מסוג טוי צפויים להיות מאתגרים במיוחד בהיבט הזה, לכן מומלץ מאוד להשגיח עליהם כבר בהיותם גורים ובעיקר כאשר ישנם ילדים קטנים בבית, למניעה של"היתקלויות" בין הילדים והכלב. כלבי פודל ננסי הם פחות אנטיפתיים וחלקם הגדול בהחלט מסתדר עם אנשים, כתלות כמובן באופי הטבעי שעמו נולדו ובחינוך שהם מקבלים אצל המשפחה המאמצת. כאשר אתם מגיעים אל בית גידול פודל טוי או פודל ננסי, תוכלו לתצפת על מבחר הכלבלבים ולנסות לבחור גור שנראה חברותי יותר מאחיו.

פודלים סטנדרטיים ופודלים מהסוג הענק

YouTube video

כלבי פודל שאינם זעירים, הם כמובן גבוהים וכבדים יותר בצורה משמעותית: פודל מסוג סטנדרטי שנקרא גם "בינוני", צפוי להגיע לגובה של 45 סנטימטר ולמשקל של עשרה קילו, בעוד הסוג הענק מבין הפודלים שהוא הגדול מכולם, יכול לגדול עד לגובה של 60 סנטימטרים ולשקול למעלה מעשרים קילו. מעבר לשוני הפיזי, גם מבחינת תכונות האופי – הזנים הגדולים שונים במהותם מהקטנטנים והם נחשבים להרבה יותר ידידותיים. 

אנשים המשתוקקים לאמץ פודל, מוטב שיחשבו על הסוג הספציפי של הכלב מהגזע הזה, שבו הם מעוניינים: אלו הם כלבים הזקוקים לפעילות גופנית נמרצת, לכן מגורים בתוך דירה קטנה יתאימו יותר לפודלים הזעירים ואילו הגדולים יזדקקו ליותר מרחב מחיה וכן לטיולים ארוכים.

ההיסטוריה של גזע הפודל

השם "פודל" מזכיר מילה בגרמנית שמשמעותה "שכשוך במים". כלבי הפודל אכן מחבבים מים ונחשבו באירופה, כבר לפני עשרות שנים, לכלבי מים בעלי יכולות שחייה מופלאות – הם אפילו שימשו בעבר לצורך ציד ברווזים. על אף היותם גרמניים במקור, הפודל הוא גזע הכלבים הלאומי של צרפת דווקא. בשל האינטליגנציה הגבוהה שלהם ויכולתם להישמע להוראות, כמו גם בזכות המראה הצמרירי והחמוד, כלבי פודל היו חלק בלתי נפרד ממופעי קרקס במשך תקופה ארוכה.

אילוף של כלבים מגזע פודל

כל הפודלים נחשבים לחכמים בצורה יוצאת דופן: יש הרואים בפודל את הכלב השני הכי חכם מבין הכלבים בכלל, אחרי גזע הבורדר קולי. מסיבה זו וכן בגלל שהפודלים נהנים לרצות את בעליהם, זהו גזע שקל מאוד לאלף – עניין חשוב במיוחד אצל הזנים הקטנטנים שהם קצת פחות חברותיים בטבע שלהם: חינוך קפדני וצייתנות, יוכלו למנוע חיכוכים עם כלבים אחרים ועם בני אדם, במקרים שבהם הכלב יפחד וינסה לתקוף או לברוח.

ניתן ללמד את הפודלים לבצע מגוון תרגילים ומשחקים וכן פקודות משעשעות שונות, לרבות "לך תביא" האהוב והמוכר: יש לזכור שבמקור, מדובר בגזע ששימש לציד ומכאן שהוא נהנה מ"לצוד" את המשחקים שלו ולהשיבם לבעליו.

בעיות רפואיות האופייניות לפודלים

פודלים אינם מפתחים מחלות ייחודיות בדרך כלל, מלבד בעיות עיניים כמו קטרקט וכן בעיות עור שונות, אך לרוב הכלבים הללו יהיו בריאים ובטיפול נכון והתאמת תזונה – הם יישארו נמרצים במשך מרבית חייהם עד לזקנה. חשוב להבריש את פרוותו של הפודל ולקחת אותו למספרת כלבים מקצועית מעת לעת, בעיקר בעונות החמות שבהן הפרווה הסמיכה עלולה להפריע ולחמם אותו יתר על המידה.

לפודלים ישנה תכונה חיובית בנוגע לריח גוף, שנחשב לעדין ובלתי מורגש כמעט, לעומת גזעים אחרים. מסיבה זו כאשר הכלב מריח לפתע פחות טוב, חשוב לקחת אותו לבדיקה אצל וטרינר.

מעוניינים לאמץ פודל? קבלו טיפים חשובים

הפעלתנות של כלבי הפודל תדרוש מכם להתאים את אורח חייכם אליו ואל צרכיו, במובן של יציאות מרובות לטיולים ואפילו שחרור הכלב ללא רצועה – כמובן אך ורק במקומות שבהם הדבר אפשרי, כדי שיוציא אנרגיה כמו שהוא זקוק. הפודל לא יתקוף בכוונה וביוזמתו, אך כן עלול להיות תוקפני כאשר הוא יפחד: יש לשים לב לעניין החרדה, בעיקר אצל הזנים הננסיים, לכן מקומות הומי אדם פחות יתאימו עבורו ויותר מרחבים פתוחים עד כמה שניתן. 

אילוף של פודלים כדאי להתחיל מגיל צעיר, כאשר שלושה חודשים זהו כבר גיל נפלא ללמד את הכלב "טריקים" שונים, אך את חוקי המשפחה יש ללמדו מהרגע שהוא נכנס אל הבית ולהבהיר לו בכל עת שהוא איננו המנהיג, על אף חמידותו.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: