כלב רועים שלטי

לכלב רועים שלטי יש מוניטין של כלב עדין ומתוק מזג, אך הוא יכול להיות עז בעת שמירה על משפחתו או רכושו. הוא ידוע גם כציד שרצים כגון חולדות או מזיקים אחרים. למרות גודלם הקטן, הם כלבים ערניים ואינטליגנטים המגיבים היטב לאימונים. 

מבחינת מראה, כלב הרועים השלטי הוא כלב קטן ומרופט עם פרווה כפולה עבה. הפרווה הפנימית רכה וצפופה ואילו הפרווה החיצונית ארוכה, ישרה וקשה במרקמה. יש לו גם רעמה עבה שעוברת במורד הצוואר אל החזה. יש לשלטי אוזניים מחודדות גדולות שלרוב ניצבות זקופות על הראש אבל לפעמים הן נופלות קדימה. גם כפות רגליהם גדולות ופרוותיות אם כי לא באותה מידה כמו אוזניהם.

YouTube video

הגזע מגיע במגוון צבעים, אך הם בדרך כלל חומים או אפורים, עם סימנים לבנים על החזה, הלחיים והרגליים. מבחינת גודל, הזכרים מגיעים לגובה כתפיים של 58 – 60 סנטימטר ואילו הנקבות בגובה 53 – 55 סנטימטר. הזכרים שוקלים 11 – 13 ק"ג ואילו הנקבות שוקלות 9 – 11 ק"ג. תוחלת החיים הממוצעת של כלב רועים שלטי היא בין 12 ל -14 שנים.

היסטורית הגזע

כלב רועים שלטי שימש בעבר גם ככלב רועים, וכך הוא קיבל את שמו. זהו אחד הגזעים הוותיקים ביותר בסקוטלנד, שם שימש לצורכי מרעה ולמשיכת עגלות קטנות. הוא הובא לארצות הברית בשנת 1885 והפך לפופולרי בקרב מגדלים אמריקאים.

כלב רועים שלטי הפך לפופולרי במיוחד בשנות העשרים לאחר שבתה של המלכה ויקטוריה, הנסיכה מוד מוויילס, החזירה כמה מסקוטלנד. היא זכתה להכרה נוספת גם כאשר המלך העתידי ג'ורג' השישי הביא חלק מהאי שלטי.

טיפוח

הם זקוקים רק להברשה סדירה כדי שהפרווה שלהם תיראה טוב, אך אמבטיות צריכות להיעשות לעתים רחוקות ביותר מכיוון שרחצה רבה מדי יכולה לייבש ולגרות את עורם ולהוביל לקשקשים. כמו כן יש לגזוז להם ציפורניים באופן קבוע ולבדוק את האוזניים לזיהום.

YouTube video

למרות שהם קטנים, כלבים אלה עמידים, מה שהופך אותם לאידיאליים למגורים בדירה. הם קלים להאכלה וצריכים רק הליכה יומית כדי להישאר בריאים. כמו גזעים רבים אחרים, הם סובלים מחרדת נטישה כשהם נשארים לבד יותר מדי. לגזע זה יש גם אינסטינקט להקה חזק, לכן הקפד לאמן אותם היטב אם אתה רוצה לשמור על חיות מחמד אחרות במשק הבית.

אופי

עם מוניטין רב של עדינות ומתוקה, כלבים אלה הם בני לוויה אידיאליים למשפחות עם ילדים גדולים יותר. הם גם מסתדרים היטב עם חתולים, אם כי הם עלולים לרדוף אחרי חיות קטנות יותר אם לא הוכשרו להתרחק מהם. אף על פי שחלקם נודעו כמגינים חסרי פחד של משפחתם, כמה כלבי רועים שלטי יכולים להיות ביישנים ומרוחקים מאנשים זרים.

אילוף

סוציאליזציה חשובה אם אתה רוצה שהכלב שלך יהיה בטוח יותר בהתמודדות עם אנשים חדשים. עם זאת, עם פעילות גופנית סדירה, הם יכולים ליצור חיות מחמד נאמנות שקל לאמן אותן ולהוטות ללמוד אותן.

רק זכור שלמרות גודלם הקטן, יש להם אופי חזק וצריך לאמן אותם מגיל צעיר, כך שתוכל לשלוט בהם כראוי. הקפד לאמן אותם היטב, אחרת הם עלולים להיות קשים להתמודדות עם התבגרותם.

כלבים אלה ידועים גם בשל היותם אינטליגנטים מאוד, אך אל תצפו שהם יהיו חיות המחמד הצייתנות ביותר. אם אינך מוכן להשקיע זמן ומאמץ, יתכן שזה לא הגזע עבורך. עם הכשרה מתאימה, כלבי רועים שלטי יכולים להפוך לכלבי משפחה נהדרים, תוך שהם גם כלבי שמירה טובים בשל אופים הערני.

הם מתאימים ביותר לבתים עם מקום להתרוצץ משום שהם גדלו למטרה זו. הם גם מתאימים יותר לאקלים קר מכיוון שהפרווה העבה שמגנה עליהם מפני מזג אוויר קר הופכת אותם לרגישים לחום.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: