שיצו

כלבי שיצו נחשבים לאהובים במיוחד בישראל ולמבוקשים ביותר, מזה שנים. הסיבה לכך היא החברותיות המדהימה של הקטנטנים הללו, שמבין הכלבים הננסיים הם דווקא הזעירים פחות, אך הדומים יותר לצעצועים מתוקים מבין כל חבריהם. זהו כלב קטן שלא גדל ולא משיר שיער ומכאן שהוא מתאים לכל בית, גם במשפחות שבהן ישנם דיירים שרגישים לפרוות.

מי שמחפש כלב שיצו עושה זאת לרוב בזכות העבודה ששיצו הוא כלב קטן לבית. אפילו כשמדובר בדירה קטנה יחסית בבניין ולא בבית קרקע גדול עם חצר. כלבי שיצו ננסי מסתגלים בקלות לכל אזור מחייה ואינם מפונקים מדי, לפחות בכל הקשור לרעשים סביבתיים. מה שהופך את גידולם באזורים עירוניים ועמוסים לאידיאלי.

מאפיינים בולטים של כלבי שיצו

  • טמפרמנט: חברותי, שובב 
  • גובה: 22-27 ס"מ
  • משקל: 4-8 ק"ג
  • תוחלת חיים: 10-18 שנים
YouTube video

יחסית לכלבים ננסיים אחרים, שיצו אמנם קטן אך איננו הזעיר מכולם: משקלו יכול להשתנות באופן משמעותי בין זכרים לנקבות והממוצע עומד על כחמישה עד שבעה קילוגרמים, כאשר הגובה הממוצע יהיה סביב 25 סנטימטר. אלו הם כלבים צבעוניים למדי, שיש להם כמה שילובי גוונים אפשריים כאשר החום והלבן מהווים את השילוב השכיח יותר, אך גם שחור-לבן וטריקולור (חום, שחור ולבן יחד) הם אפשריים. 

פרוותם ארוכה וסמיכה אך איננה נושרת וכאשר מטפחים אותה כמו שצריך היא מבהיקה ומרשימה עד מאוד. ניתן לעצב את הפרווה בצורות שונות: ספרי כלבים מקצועיים יוכלו להעניק לשיצו שלכם מראה ייחודי ומקסים ולקצר את פרוותו סביב איזור הראש וביתר חלקי הגוף, מה שגם יסייע לו להתמודד עם החום הישראלי – כפי שיוסבר בהמשך.

לפנים של כלבי השיצו יש צורה כמעט שטוחה, מה שמייחד אותם אל מול גזעים אחרים אך גם הופכת את גופם לרגיש ביותר לחום קיצוני. בשיא הקיץ מוטב לשמור במיוחד על הכלבים הללו ולדאוג שהם ישהו במקומות מקוררים, כדי שלא יסבלו ממכת חום וכאמור מומלץ לגזור את הפרווה בתקופה זו.

ההיסטוריה של גזע השיצו

לאירופה הגיעו הכלבלבים מגזע כלב שיצו ננסי רק בתחילת המאה הקודמת ולישראל הם מיובאים מזה שנים רבות. הם נחשבים, כאמור, לאהובים מאוד – עד כדי כך שלא קל להשיגם, גם בבתי הגידול הרשמיים בארץ, המתקשים לעמוד בביקוש. למרבה הצער, עובדה זו הופכת את הכלבים מהגזע הזה לאהודים גם אצל גנבי כלבים והיותו של השיצו כלב ננסי, מאפשרת להחביא בקלות כלבים כאלה. 

YouTube video

במקור הגיעו כלבי השיצו מאסיה ובעיקר מטיבט ומסין: על פי התרבות הסינית, הכלבים מגזע השיצו נחשבים לחיות מקודשות ומשמעות השם "שיצו" הוא אריה, מה שמסביר את הכבוד הרב שרוחשים לו בארץ הזו.

ההנחה היא שהפרטים הראשונים של השיצו הופיעו במאה ה 16 והכינוי של הגזע היה "פני חרצית", בעקבות הדמיון בין כיווני הגדילה של פרוות הפנים שלו, הצומחת מנקודה מרכזית אחת לכל הכיוונים מסביב, לפרח המוכר. 

תכונות האופי של כלבים מגזע שיצו

הקושי לעמוד בפני חמידות של כלב שיצו, עלול להפוך אותו לכלב לא מחונך שיפתח הרגלים לא נכונים, אשר עלולים לעשות לכם חיים קשים ככל שהוא יגדל. לכך יש לשים לב: זהו גזע הזקוק לאילוף והוא נחשב לנוח במיוחד לתהליכי אילוף וכדאי בהחלט "להשתמש" בתכונה זו, כדי למצות את הפוטנציאל החברותי של הגור.

כיוון שהאפקטיביות של תהליך אילוף מקצועי של גורי שיצו היא גבוהה, חשוב להתחיל בתהליך בזמן – כלומר בגיל מוקדם יחסית, חודשיים-שלושה לערך. בשלב הזה של תחילת חייו, הגור הקטנטן עדיין נכון להכיל את המידע והפקודות שתלמדו אותו ומוחו מתנהג ממש כמו ספוג, משמע הוא הופך במהרה לצייתני למדי ולבן לוויה נאמן, שאין כלב חמוד ממנו.

הדעתנות של השיצו צפויה להיות האתגר הגדול ביותר בגידולו, כיוון שהוא משתמש באמצעים שונים כדי להבהיר לבעליו את אי שביעות רצונו, כשמשהו לא מוצא חן בעיניו: הוא יחשוף את שיניו, ינבח, יעשה את צרכיו היכן שאסור לו ובאופן עקרוני ימרר את חיי בעליו כשהוא לא מרוצה – ולכן חשוב להגדיר לו את הגבולות כבר מההתחלה ולכלול דרכים לריסונו, במסגרת תהליך האילוף והחינוך.

האתגרים בגידול כלב שיצו – חינוך

תהליך החינוך של הגור הקטן שתביאו הביתה, צפוי להיות כיפי ובעיקר מתגמל עבורכם כבעלים, שתזכו כאמור לכלב נאמן שישמח למלא את הוראותיכם, אם יאולף כראוי. אחת התכונות הפחות נעימות של השיצו, היא חיבתו לאכילת צואה של כלבים אחרים שהוא מוצא ברחוב.

הקפידו להרחיקו כאשר הוא מנסה לעשות זאת ואל תתנו לזה להפוך להרגל, הן בשל הנזק הבריאותי האפשרי והן כדי למנוע מצבים בעייתיים עוד יותר, של אכילת מאכלים מסוכנים מהרחוב, או אפילו רעל חלילה, שהוא עלול לחשוב שזה צעצוע או מזון לגיטימי.

הקפידו למלא את יומו, הן בגיל צעיר והן בבגרותו בפעילויות בתוך הבית. ההמלצה היא לרכוש עבורו משחקים המתאימים לכלבים וכן להשתובב עמו ברחבי הבית, אך גם הטיולים בחוץ הם חשובים עבורו והסתגלנות שלו למקומות רועשים תאפשר לכם אפילו להסתובב עמו בפארק הומה אדם, או בקניון, מבלי לחשוש מהתקפי בהלה של הכלב. 

שימו לב, שבקיץ כלבי השיצו עלולים לסבול מאוד מהחום בשל פרוותם הצפופה, לכן יש לקצר את אורכה במהלך הקיץ. כמו גם להקפיד על תספורת שתקל על ההתמודדות שלהם עם החום ובכל מקרה, להבריש מדי יום ביומו את הפרווה שלהם.

זהו אמנם כלב היפואלרגני שאינו משיר שיער, אך דווקא בשל כך חשוב עוד יותר לשמור על הפרווה ולסרק אותה בכדי שלא תתלכלכך או תצבור זיהומים. כמו כן צריך לבדוק שלא ייווצרו בתוך פרוות השיצו קשרים שיידרשו בסופו של דבר גילוח או תספורת.

אתגרים בריאותיים שבגידול כלב שיצו

בהיבט הבריאותי, גידולו של שיצו יצריך תשומת לב יתרה בנוגע לשלושה עניינים עיקריים שהם הנשימה, האוזניים והשיניים. בהיותו של הכלב פחוס-אף, הוא עלול לסבול מבעיות נשימה, כמו לא מעט כלבים קטנים, לכן הוא צפוי לנחור בזמן השינה שלו ולעתים גם בזמן העירות. מסיבות אלו ניתן גם לבחון ביטוח כלבים מומלץ כדי לדאוג לבריאותו של השיצו שלכם.

האוזניים של השיצו מכוסות פרווה והן שמוטות וארוכות, על כן הן לא מתאווררות מספיק בעיקר אם הוא לא מסופר, מה שעלול לייצר דלקות באוזניים. השיניים של כלבי שיצו נוטות לנשור בגיל יחסית צעיר בהשוואה לגזעים אחרים ולכן גם לנושא של בריאות הפה, יש לשים לב ולבקר אצל הווטרינר אם אתם חוששים שישנה בעיה כלשהיא, או שנדמה לכם שהכלב סובל מכאבים.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: