ויסלה

ויסלה הוא כלב שמקורו בהונגריה. פירוש המילה "ויסלה" הוא פוינטר או כלב מצביע בהונגרית. כלבים אלה הם מאוד אתלטיים, מתוקים, בעלי אופי משפחתי, הם שותפים מצוינים לציד וכמו כן גם חיות מחמד משפחתיות נהדרות.

הויסלה הוא סוג כלב בגודל בינוני, גובהו 45 – 63 ס"מ ומשקלו 13 – 27 ק"ג. יש להם רגליים ארוכות וחזה גדול אך עדיין שומרים על מהירותם וזריזותם. הפרווה שלהם מגיעה במגוון צבעים, החל מחלודה זהובה ועד חום אדמדם כהה. עיניהם בצורת שקד מגיעות בצבע חום או כחול. כל ארבע הרגליים ישרות ועוצמתיות, עם כפות רגליים עגולות וקטנות.

YouTube video

היסטורית הגזע

ההיסטוריה של גזע הויסלה מתחילה בשנת 800 לספירה, שם גידלו את אבות הויסלה המודרנית על ידי שבטים מאגיארים ככלב ציד רב תכליתי. עם זאת, במהלך מלחמת העולם השנייה רבים מהם נספו ואלו ששרדו כמעט נכחדו לאחר סיום המלחמה. בשנת 1956 החלו לגדל את הגזע שוב, מה שהופך אותם לממצא נדיר עד בסביבות 1970 כשהפכו פופולריים יותר.

התעמלות

כלב ויסלה הוא גזע פעיל הם צריכים הרבה פעילות גופנית מידי יום כדי לשמור על בריאותם הנפשית והפיזית. הם אוהבים לרוץ, לצוד, לשחות, או סתם לשחק בחצר הבית עם המשפחה שלהם. ללא תרגיל מסוג זה הם יכולים להיות מתוסכלים, מדוכאים ואפילו הרסניים.

YouTube video

הם ממש טובים עם ילדים, במיוחד אם מגדלים אותם מסביב מגורי כלבים. עם זאת הצורך שלהם בפעילות גופנית אולי לא יהפוך אותם לאידיאליים עבור בתים קטנים או דירות אלא אם המשפחה פעילה מאוד.

הויסלה היא גזע אנרגטי מאוד, הדורש פעילות גופנית רבה מדי יום. הם אינם אידיאליים עבור בתים עם שטח מוגבל להתרוצץ או שהם בישיבה. עם זאת הם יכולים להיות כלבי משפחה נהדרים לרוץ איתם או לצאת איתם לטיולים. סיבולתם מסייעת להם להצטיין במצבי ציד בהם ירוצו אחרי טרף לפרקי זמן ארוכים.

בריאות

מדובר על גזע בריא למדי אך עלולים לסבול מבעיות של מפרק הירך או בעיות בעצמות אם לא מקבלים תזונה נכונה עם כמות התזונה הנכונה שיסייעו להם לגדל עצמות חזקות. לחלקם היה ידוע גם שיש בעיות עיניים. עם זאת, רוב כלבי ויסלה בריאים מאוד ויכולים לחיות בין 12-15 שנים. 

טיפוח

כלבי ויסלה הם כלבים בריאים מאוד, אך צריך לגזוז את ציפורניהם מדי כמה שבועות כדי למנוע מהן לצמוח זמן רב מדי ולגרום לאי נוחות או להשפיע על בסיס הציפורניים אשר עלולה לגרום לכאב ולזיהום. הם גם צריכים לצחצח שיניים 2-3 פעמים בשבוע כדי לסייע במניעת עששת ומחלות חניכיים.

לויזלות יש פרווה קצרה וחלקה הזקוקה לטיפוח מועט. הם מנשירים לא מעט בחודשים החמים אך כמעט ולא בחודשים הקרים יותר, מה שהופך אותם לגזע קל לתחזוקה מכיוון שרוב התחזוקה שלהם היא רק הברשת פרוות החורף לפני האביב.

תזונה

רוב כלבי הויסלה יצטרכו כ -3 כוסות מזון יבש לכלבים באיכות גבוהה בכל יום, מחולקות בין שתי ארוחות כדי לשמור על משקל תקין ולהימנע מהשמנה. יש להתאים את האוכל בהתאם לרמת הפעילות. אם הויסלה פעיל יותר יתכן ויהיה צורך ב -5 כוסות ביום וכלבים פעילים פחות עשויים להזדקק ל -2 כוסות ביום בלבד.

אילוף

YouTube video

הויסלה זקוק להרבה סוציאליזציה כגור כדי להפוך לכלב בוגר ומאוזן. הם צריכים לפגוש אנשים חדשים, ללכת למקומות ולחוות מצבים שונים כדי שלא יהיו ביישנים או מהירים להגיב ברוב המצבים הרגילים.

כלבי ויסלה הם כלבים אינטליגנטים מאוד מה שהופך אותם קלים לאילוף. הם מגיבים מאוד לאימונים, מאוד להוטים לרצות את בעליהם, וניתן להכשיר אותם כמעט בכל תחום של התמחות או משמעת בקלות. החיסרון היחיד הוא שגם האינטליגנציה הזו העניקה להם מעט דומיננטיות ועקשנות.

ויסלה ידועים ככלבים מאוד אנרגטיים, הדורשים הרבה פעילות גופנית ופעילות מדי יום. אם הם לא מתאמנים מספיק הם עלולים להיות הרסניים, לנבוח יתר על המידה, או אפילו להציק לבעליהם משעמום.

גזע כלבי ויסלה הוא חיית מחמד משפחתית נהדרת שאוהבת ילדים והיא אנרגטית, חזקה, חכמה, אוהבת לשחות או לצוד, אך דורשת הרבה פעילות גופנית בכל יום.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: