יורקשייר

יורקשייר טרייר הוא אחד מגזעי הכלבים הננסיים, השעירים והזעירים ביותר. כמו חבריו גם הוא נחשב כלב קטן שלא גדל והוא גם היפואלרגני, כיוון שהוא כלב שלא משיר שיער. זהו כלב אהוב מאוד והוא נפוץ מאוד בארץ, בין היתר בזכות היכולת לגדל אותו בנוחות רבה גם בבתים קטנים.

היורקשייר הוא כלב נמרץ ביותר ויכול להוציא אנרגיה רבה, גם כאשר הוא נמצא בבית. למרות המראה החמוד והיותו פיצפון למדי, יורקשייר ננסי הוא למעשה כלב צייד במקור ומכאן שיש לו נטייה להיות תוקפני ונשכני, אם הוא לא מקבל חינוך נכון כבר בהיותו גור.

יורקשייר – מאפיינים בולטים

  • טמפרמנט: חביב, נמרץ, שובב 
  • גובה: 17-20 ס"מ
  • משקל: עד 4 ק"ג
  • תוחלת חיים: 11-15 שנים
YouTube video

גובהם של כלבי יורקשייר אינו עובר את העשרים סנטימטר בדרך כלל והם שוקלים בין שניים לשלושה קילוגרמים. כלבי יורקשייר טרייר משנים את צבעם עם התבגרותם: עם היוולדתם ובמהלך החודשים הראשונים לחייהם, צבע הפרווה שלהם הוא שחור עם כתמים חומים. בהמשך, כאשר הם גדלים ומגיעים לגיל שנה לערך, הם מקבלים גוונים יפהפיים נוספים של פרווה זהובה וכסופה, צבעים מבהיקים שמעניקים להם מראה צבעוני יותר.

הפרווה היא, כאמור, לא נשירה וגם לא מדיפה ריח "כלבי", אך היא נוטה לייצר "קשרים" בתוכה ולכן הטיפוח של היורקשייר הוא חשוב מאוד לשימור המראה היפהפה שלו. גם אם המגדלים לא מתכוונים להביא את היורקשייר שלהם לתצוגה או לתחרות, מומלץ להביא אותו מעת לעת לביקור אצל ספר הכלבים ולהעניק לו תספורת, שתאפשר לו לראות את העולם כמו שצריך – אחרת ה"פוני" שלהם עלול להסתיר להם את העיניים. הברשת השיער והקפדה על שימוש בתכשירים ייעודיים לכלבים, תשמור על הפרווה של היורקשייר מבריקה ומרשימה.

כמו כן ישנו תת גזע שנקרא יורשייר ביבר, זהו כלב מסוג יורשייר שניחן במראה קטן עם פנים אשר מזכירות מכרסם, ומכאן גם מגיע השם שלו.

YouTube video

ההיסטוריה של גזע היורקשייר

יורקשייר נחשב לסוג כלב כיס רק בכמה עשרות שנים האחרונות: למעשה הוא צאצא של הגזע המלטזי ובמקור לא היה כלב קטנטן ממש, אלא ממוצע בגודלו, כאשר הכלבים שהיו ה"אבות" של הגזע הגיעו למשקל של שבעה קילוגרמים בממוצע. היורקשיירים שימשו ככלבי ציד והמטרה בגידולם בתחילת דרכם, היתה לכידת חולדות ועכברים בצפון אנגליה, במקומות שבהם עבדו כורים. 

רק בהמשך הדרך פותח יורקשייר טרייר ננסי, המוכר היום בכל רחבי העולם, זאת על ידי הרבעת הגורים הכי קטנים בכל המלטה והימנעות מהרבעת הגורים הגדולים. בזכות שיטת הרבייה הזו, הוא הפך להיות גזע זעיר של כלבים המתאים ל"גידול ביתי", כלבים שנחשבים כמובן לחיות מחמד ולא לכלבי ציד. היורקשיירים הינם כלבי תצוגות מרהיבים ומשתתפים בתחרויות שונות.

אופי של כלבי יורקשייר טרייר

אין ספק שזהו כלב מתפנק שגם מעורר את הצורך לפנק אותו, אך כאמור ישנה חשיבות גבוהה לשימת גבולות ולהבהרה באשר ל"היררכיה המשפחתית" ולמתן אילוף קפדני, שרק יועיל להשתלבות מיטבית של היורקשייר בחיי המשפחה. יש ליורקשיירים נטייה טבעית לשחק ולרצות להיות חלק מהסביבה והם אינם פחדנים מדי, על אף גודלם הזעיר, אך עם זאת הוא מודעים לעצמם ויש להם חשיבות עצמית רבה.

עניין זה יכול להיות מאתגר, בכל הנוגע לחינוך – זאת כי כאשר הכלב "משתמש" בפינוק ובחמידות שלו בתור דרך להשיג את מה שהוא רוצה, תפקידו של המגדל הוא להבהיר מה מותר ומה אסור. לעתים זה חשוב אפילו בהיבט הבריאותי: כלבי יורקשייר ננסי הם עדינים ורגישים במיוחד ויש להם עצמות עם נטייה להישבר בקלות, לכן הכרחי להרגיל אותם שלא לקפוץ למקומות גבוהים כמו ספות גבוהות, או שיש של המטבח – על מנת שלא יתקשו לרדת מהמקומות הללו או לחילופין – כן יקפצו ובכך יסכנו את עצמם. בנוסף, הימצאותם של פעוטות ותינוקות באזור מצריכה תשומת לב יתרה, כדי שהילדים הצעירים לא יפגעו בהם.

טיפים לגידול כלב יורקשייר

היותם של כלבי יורקשייר טרייר היפואלרגניים, הופכת אותם למושלמים למשפחות שחוששות מנשירה של  הפרווה בכל הבית: זה כמובן לא קורה עם היורקשיירים ולכן אין שום בעיה להתכרבל איתם איפה שרוצים, להפך – הקטנטנים הללו אוהבים מאוד להתפנק עם בעליהם ואפילו לישון עמם באותה המיטה.

בדיקה מוקדמת ובחירה קפדנית של בית גידול יורקשייר ממנו תאמצו את הגור שלכם, תסיר דאגות רבות בנוגע למצב הבריאותי של הכלב: בתי גידול המתמחים בגזע ונחשבים לאיכותיים, יעניקו תנאי מחייה מצויינים לכלבלבים מרגע ההמלטה ועד למסירה. אל תתפשרו על קבלת המידע המלא בנוגע לגור שאתם מאמצים וכן על אינפורמציה רפואית ופרוטוקול הטיפולים, שניתנו לכלב עד שהוצע למכירה.

בעיות רפואיות

אחד מהאתגרים עמם מתמודדים מגדלים של כלבות יורקשייר, הוא שלב ההמלטה – בהנחה שיש רצון להרביע את הכלבה הקטנה, חשוב שהיא תהיה במעקב צמוד של ווטרינר. הממדים הקטנטנים של כלבי יורקשייר טרייר, יכולים להקשות על הנקבות להמליט. 

היורקשיירים עלולים להתמודד במהלך חייהם עם בעיות בכבד ובעיניים וכן מבעיות בנשימה, כמו רבים מבין הכלבים הננסיים. חשוב מאוד להקפיד על התזונה של היורקשיירים ולתת להם מזון עשיר ברכיבים בריאים, נוסף על מעקב מתמיד אחר מצב השיניים שלהם – שעלולות להתפתח באופן לא תקין, בשל הגודל הפיצפון של חלל הפה.

אילוף

יורקשייר הוא כלב כיס חכם מאוד, אך בעל נטייה לעקשנות, לכן כדאי מאוד להעניק לו אילוף מקצועי המבוסס על חיזוקים חיוביים, שיעודדו אותו להמשיך ו"להתנהג יפה" כפי שמצופה ממנו. הפידבקים שמומלץ לתת לכלבים הללו הם מחוות מילוליות, ליטופים וגם פרסים, כלומר חטיפים ייעודיים לאילוף שיחזקו את הנלמד. מהר מאוד יבינו הקטנטנים הללו, כי כדאי להם לעשות מה שמבקשים מהם וכך הם ישיגו את אותו החטיף הנחשק.

כאשר היורקשייר מקבל אהבה ופינוקים, לצד חינוך ואילוף, הוא רואה בבעליו את מנהיג ה"להקה" שלו ומבין היטב את מעמדו בבית. בצורה כזאת, הוא הופך לכלב המושלם לגידול ולחבר אמיתי, נאמן ומתוק לכל החיים.

צוות כלב נבון

אודות כותב המאמר

התוכן באתר כלב נבון נכתב על ידי כותבים ואנשי מקצוע מומחים בגזעי הכלבים השונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום הכלבים, כדי שכל מי שמחפש כלב יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. אתם מוזמנים לקרוא עוד עלינו בעמוד האודות שלנו.

סוגי כלבים נוספים: