דף הבית / מגזין / סירוס כלב: כל מה שאתם צריכים לדעת

סירוס כלב: כל מה שאתם צריכים לדעת

אם יש לכם כלב זכר, ודאי כבר עברה לכם בראש המחשבה "האם כדאי לסרס את הכלב". סירוס כלב זו פעולה נפוצה מאוד כבר שנים רבות, ולא במקרה. אז קודם כל מה זה בכלל סירוס?

סירוס כלב הוא תהליך כירורגי פשוט המעקר כלב זכר, כך שהוא לא יוכל להביא גורים. יש יתרונות רבים לסירוס כלב, הסירוס יכול להפחית סיכון למחלות מסוימות, להפחית התנהגויות בלתי רצויות ולהפחית תוקפנות כלפי כלבים אחרים.

תהליך הסירוס אפילו פשוט יותר מעיקור של כלבה. בסירוס הוטרינר מבצע לכלב הרדמה מלאה, יוצר חתך לפני כיס האשכים, חותך את הצינור של האשכים, ומוציא אותם דרך החתך. מומלץ לעשות סירוס אצל וטרינר מנוסה העובד לפי הנהלים המקובלים, כמו לדוגמא: www.dr-eran-ziv.co.il.

לאחר הסירוס יש צורך בתפרים, והכלב יהיה צריך לחבוש קולר קונוס מגן, במהלך ההחלמה כדי למנוע מהכלב ללקק את התפרים ולפתוח אותם. לאחר בערך כחודשיים ניתן להוריד את קולר הקונוס, והכלב יכול לחזור לשגרה הנורמלית.

ישנם לא מעט מיתוסים לגבי סירוס ועיקור של כלבים, וכדאי לכם לקחת את הזמן ללמוד את העובדות לפני שאתם מחליטים לגבי התהליך. הנה כמה דברים שאתם צריכים לדעת לגבי סירוס של הכלב שלכם.

היתרונות של סירוס כלב

היתרון המרכזי הוא כמובן שהכלב לא יוכל להתרבות, ולתרום לאוכלוסית היתר של הכלבים שגורמת לרבים מהם להיות חסרי בית. מאות אלפי כלבים עוברים סירוס בעמותות לבעלי חיים

אבל זה לא היתרון היחידי כאשר מסרסים את הכלב, הנה סיבות נוספות למה כדאי לסרס את הכלב שלכם.

  • פוחת הסיכוי למחלות מסוימות, כמו לדוגמא: סרטן האשכים ושלל מחלות בבלוטת הערמונית.
  • הכלב קרוב לוודאי יהיה רגוע יותר בגלל שרמת הטסטוסטרון שלנו יורדת, וכך הוא יהפוך לכלב נוח יותר גם לבעלים.
  • הכלב יעשה פחות פיפי לצורך סימון, משום שיש לו פחות תמריץ להכריז על נוכחותו, הכלב קרוב לוודאי יסמן פחות, ויפתור אתכם מהפיפי בתוך הבית שיכול לעתים לקרות.
  • הרמות הנמוכות יותר של טסטוסטרון יכולות לשפר אם לא לבטל לגמרי התנהגויות כמו: תוקפנות, אוננות על חפצים ואנשים, נדידה רחוק מהבית ועוד התנהגויות הקשורות לדומיננטיות.
  • קרוב לוודאי שהכלב פחות יריב עם כלבים אחרים, בייחוד זכרים אחרים.
  • במקרים של כלבים בוגרים, סירוס יכול להפחית את הגודל של הערמונית המוגדלת.
  • השינויים הבריאותיים וההתנהגותיים מתרחשים גם כאשר הכלב הוא גור קטן וגם שהוא בוגר.

מתי כדאי לסרס את הכלב

כלב זכר יכול לעבור סירוס בכל גיל, לאחר שעברו 8 שבועות מאז שנולד. לפני כמה שנים רוב הוטרינרים המליצו לחכות עם הסירוס לפחות עד גיל חצי שנה. וחלקם עדיין ימליצו על כך גם היום, לכן חשוב מאוד להתייעץ עם הוטרינר לגבי מה הכי טוב לכלב שלכם.

באופן כללי כלבים אשר עברו סירוס לפני שהשלימו את תהליך ההתבגרות שלהם, יגדלו טיפה פחות מכלבים שסורסו בשלב מאוחר יותר. משום שהפחתת הטסטוסטרון לאחר סירוס משפיעה על גדילת העצמות. רוב הכלבים מגיעים לבגרות פיזית בסביבות גיל 5 חודשים.

אלמוג קינן עם הכלבים שלו

כותב המאמר: אלמוג קינן

כבעלים של שני כלבי צ'יוואווה חמודים ואדם שאוהב כלבים מגיל צעיר, היה לי חשוב להביא אתר שיציג את המבחר הגדול של גזעי הכלבים שישנם למכירה. כך שכל מי שמחפש לקנות כלב יוכל לראות ולקבל רעיונות איזה סוג כלב הכי יתאים לו.

סוגי כלבים שיכולים לעניין אותך: